Punct norocos obţinut de Dacia Unirea în partida cu UTA

• arădenii au ratat pe bandă rulantă pe Municipal • portarul Raul Avram a fost “îngerul păzitor” al gazdelor în egalul, 0-0, cu UTA • “La ora asta atâta putem”, a comentat după meci antrenorul brăilenilor, Gheorghe Barbu

Formaţia brăileană a remizat în etapa a 3-a pe teren propriu cu UTA, însă raportat la ceea ce s-a petrecut în teren, arădenii ar fi trebuit să se impună la scor pe Municipal. Portarul Daciei Unirea, Raul Avram a făcut minuni între buturi şi a fost principalul artizan al grupării de la Dunăre în obţinerea remizei.

Antrenorul Ionuţ Popa a considerat că jucătorii săi sunt vinovaţi de faptul că nu au câştigat pe Municipal: “Am pierdut două puncte. Sunt foarte supărat pe jucători, pentru că, prin ocaziile ratate şi-au bătut joc de munca lor. A fost meciul cu cele mai multe ocazii de când sunt antrenor la o echipă. Niciodată nu am trăit aşa ceva. Noi am ratat incredibil, meritam să câştigăm la o diferenţă clară”.

Replica antrenorului brăilean a venit imediat, Gheorghe Barbu a confirmat superioritatea arădenilor în acest joc şi a spus că: “La ora asta atâta putem”.

Barbu a vorbit şi despre situaţia dificilă în care se află Dacia Unirea în acest început de campionat. “Suferim la nivelul lotului, în acest moment avem jucători care ar trebui să evolueze la Liga a III-a, sau la juniori. Dacă nu mai vin fotbalişti, nu avem nicio şansă. Sunt foarte supărat, mi s-au promis multe şi nu s-a concretizat nimic. Stau de o lună aici şi nu se întâmplă nimic. Am cam ajuns la limită, dar am promisiuni că vor veni câţiva jucători. În caz contrar, voi pleca”, a explicat antrenorul Gheorghe Barbu.

UTA a irosit prima ocazie de a deschide scorul prin Rus (min. 12), care a trimis mingea pe spaţiul porţii, însă un picior salvator al lui Avram a făcut ca tabela să nu se modifice. Zece minute mai târziu, Rus i-a pasat lui Coulibaly care a şutat pe spaţiul porţii, dar Avram şi-a continuat recitalul şi a evitat golul. UTA putea primi penalty în minutul 39, când Enescu l-a angajat în careu pe Rus, acesta l-a driblat pe Avram şi apoi a căzut, însă centralul partidei, Claudiu Marcu nu a acordat lovitură de la 11 m ci cartonaş galben pentru similare, atacantului arădean.

La faza următoare, Dacia Unirea a beneficiat de o lovitură liberă: Liviu Gheorghe a centrat în careul oaspeţilor, dar mingea reluată spre poartă de Hamza a fost prinsă de Bodea. La trei minute de la reluare, Silviu Crăciun a trimis mingea, cu capul, pe lângă ţintă, iar la faza imediat următoare Bodea a reţinut mingea şutată de Maxin.

Oaspeţii au preluat iniţiativa, şi-au creat ocazii de a înscrie, dar au “punctat” doar la capitolul ratări. Rus (min. 52) a şutat în portarul Avram, iar nouă minute mai târziu Hîmpea a pus un picior salvator la şutul lui Enescu. Avram a scos de sub transversală, mingea şutată de Stahl. Portarul Daciei Unirea s-a remarcat şi în minutul 75, când a respins în lateral mingea şutată de de Costin.

Încurajaţi de spectatori brăilenii au avut o posesie mai bună pe final de meci, însă acţiunile lor nu au periclitat poarta apărată de Bodea, iar partida de pe Municipal s-a înceiat la egalitate, 0-0.

Dacia Unirea: Avram – Niţă, Merville, Hamza, Coteţ – Lu Yuefeng, L. Gheorghe (min. 69: Pleşa) – Ciucureanu (min. 46: Calu), Maxin, Hâmpea – Vitan (min. 46: S. Crăciun).

UTA: Bodea – Costin, Manea, Benga, Copaci – Enescu, Stahl (min. 67: Ianoş), Petra (min. 58: Matei), Coulibaly – Vădrariu, Rus (min. 76: Al. Pop).