Programul şaisprezecimilor Cupei României - faza judeţeană

Luni, la ora 10.30, la sediul Asociaţiei Judeţene de Fotbal Brăila a avut loc tragerea la sorţi a meciurilor din cadrul şaisprezecimilor de finală ale Cupei României, faza judeţeană, la fotbal. Cel mai interesant joc al acestei etape este cel de la Plopu, unde se vor întâlni Voinţa Plopu şi Victoria Cazasu. În urmă cu o săptămână, în etapa a 17-a din campionat echipa din Plopu a câştigat cu 3-2 în deplasare la Cazasu, acum Victoria Cazasu vrea să-şi ia revanşa şi să meargă mai departe în competiţia KO. Un alt joc interesant este cel dintre Şoimii Unirea, locul al patrulea în Seria întâi a Ligii a V-a şi Dacia Unirea 2 Brăila. Lidera autoritară a campionatului, Sportul Chiscani, o are drept adversară pe ultima clasată, Voinţa Şuţeşti, un meci în care singura necunoscută o reprezintă doar proporţiile scorului cu care vor învinge elevii lui Georgel Pascu. Sorţii au decis ca echipele din Ianca, Viitorul din Liga a IV-a şi Viitorul 2 din Liga a V-a să joace una împotriva celeilalte.

Meciurile din şaisprezecimile Cupei României, faza judeţeană la fotbal se vor desfăşura miercuri, 13 aprilie, de la ora 17.00. În caz de egalitate se vor desfăşura două reprize de prelungire a câte 15 minute fiecare, iar dacă egalitatea va persista câştigătoarea se va desemna în urma loviturilor de departajare, de la 11 metri.