Primul succes al brăilenilor după cantonamentul montan

Formaţia brăileană şi-a dorit foarte mult să câştige amicalul cu satelitul Oţelului, şi-a creat multe situaţii de gol, dar cu toate acestea nu a reuşit să marcheze decât de două ori în poarta apărată de Vlăsie. CF Brăila a controlat jocul încă de la primul fluier al arbitrului Ionuţ Cojocaru, iar în minutul 7 putea deschide scorul, numai că fundaşul Bucur a avut o intervenţie foarte bună la acţiunea lui Petean. Şapte minute mai târziu, Frunză l-a lansat în adâncime pe Petean, mijlocaşul brăilean a fost faultat clar în careul gazdelor de Toma şi Neagoe a transformat penalty-ul acordat oaspeţilor. Putea fi 2-0 pentru CF Brăila în minutul 20, însă portarul gălăţenilor a scos in extremis, de la rădăcina barei, mingea şutată din lovitură liberă de la 22 de metri, de Claudiu Ionescu. Până la finalul primei reprize elevii lui Alin Pânzaru au jucat în jumătatea adversă de teren fără a-şi mai crea însă situaţii de a marca.

În minutul 39 Oţelul II a avut o acţiune ceva mai consistentă de atac la finalul căreia Codreanu a şutat de la marginea careului mare peste transversala porţii apărate de Leu.

Un gol şi multe ratări în contul brăilenilor

La nouă minute de la reluare, Frunză a şutat violent de la 20 de metri, Vlăsie a respins mingea în faţă, iar Ndigwe a îndeplinit o simplă formalitate pentru a marca pentru 2-0.
Jucătorii lui Constantin Schumacher au profitat de lipsa de reacţie a apărătorilor centrali brăileni şi au redus din diferenţă în minutul 61, prin Constantinescu.
Brăilenii au preluat apoi iniţiativa şi la două minute de la primirea golului ar fi putut marca din nou, numai că mingea şutată de Ivan a lovit bara din dreapta a porţii lui Vlăsie. Sarabanda ratărilor brăilene a continuat. În minutul 70 Vlăsie a degajat mingea greşit, Cazan a interceptat-o la marginea careului, i-a pasat lui Ndigwe, iar nigerianul nu a reuşit să-l învingă pe portarul gălăţean. Două minute mai târziu a fost rândul lui Cazan să şuteze, dar Vlăsie a avut din nou un reflex salvator pentru echipa sa. Portarul Oţelului II s-a remarcat până la finalul partidei de încă trei ori, în minutul 74, când a reuşit, în situaţie de unu la unu, să-l anihileze pe Cazan, în minutul 81 când a scos de sub transversală mingea şutată de Claudiu Ionescu, iar cu două minute înainte de final a deviat cu piciorul mingea şutată, de la patru metri, de Iordache. CF Brăila ar fi putut, totuşi, să-şi valorifice superioritatea în ultimul minut de joc numai că mingea şutată de Cazan a lovit transversala gazdelor.
"Ajungem foarte repede la poarta adversă, dar nu marcăm, mai mult ne-am făcut singuri probleme. Gălăţenii au ajuns o dată la poarta noastră şi au înscris. S-a văzut o creştere valorică în jocul nostru, s-a văzut că toţi au fost preocupaţi de joc, dar încă nu avem soluţii în faza de atac", a declarat Alin Pânzaru la finalul partidei.

CF Brăila: Comănescu (min. 30:Leu; min. 60: Mitrea) - Petean (min. 46: Spiridon), Ignat, Necoară (min. 46: Olenic), Colilie - Spătaru (min. 64: Iordache), Ivan, Cl. Ionescu, Neagoe (min. 60: Dima), Frunză (min. 64: Cazan) - Ndigwe (min. 75: Stângaciu).
Oţelul II: Vlasie - Toma, Bucur, Ad. Codreanu, I. Codreanu - Onea, Dumitru, Stanciu, Rusu - Constantinescu, Vasilachi.
Au mai jucat: Vicol, Toma, Răgălie, Cazacu, Dolea, Felea.