Primul punct pentru Sport Plus în Divizia A2

* CTF Mihai I București – Sport Plus Brăila 3-2 (25-6, 25-20, 18-25, 28-30, 15-12) * sâmbătă, 6 noiembrie, Sport Plus va juca pe teren propriu cu CSM 2007 Focșani * “Este primul meci pe teren propriu și ne propunem să-l câștigăm”, spune profesorul  Neculai Harabagiu

În etapa a 2-a a Diviziei A2 la volei, Sport Plus Brăila, a piedut cu 3-2 la CTF Mihai I București, însă la fel de bine și voleibalistele antrenate de profesorul Neculai Harabagiu, puteau să câștige acest joc.

Brăilencele nu au putut ieși din imperiul emoțiilor în primul set și au pierdut cu 25-6. Setul al doilea a fost echilibrat și s-a încheiat tot cu victoria echipei gazdă, 25-20. A urmat o răsturnare de scor. Sport Plus a abordat foarte bine setul al treilea. Brăilencele au controlat jocul și s-au impus la o diferență de șapte puncte, 25-18. Pe val, formația brăileană a jucat de la egal la egal cu adversara sa, nu a cedat inițiativa și a câștigat setul al patrulea cu 30-28.

A urmat setul decisiv, unul în care, dacă ar fi fost gestionate mai bine câteva situații, brăilencele ar fi putut pleca victorioase de la București. Lipsa experienței, dată de tinerețea lotului, a fost decisivă, iar CTF Mihai I București s-a impus cu 15-12 în decisiv.

Un rezultat în urma căruia Sport Plus și-a trecut în cont primul punct din acest campionat al Diviziei A2.

“Am început ezitant meciul și ne-am trezit că suntem conduși cu 2-0 la seturi. Dar am reușit să le readucem în joc pe tinerele noastre voleibaliste, care treptat au început să-și arate calitățile și am reușit să facem un joc frumos șI eficient. Astfel că am egalat la 2-2. Setul decisiv chiar puteam să-l câștigăm dacă gestionam mai bine anumite momente. Consider că pe ansamblu am făcut un meci bun pentru perioada în care ne aflăm noi cu acest proiect”, ne-a declarat antrenorul Neculai Harabagiu.

Lotul echipei Sport Plus: Alexandra Laurici, Maria Belu, Nadia Staicu, Alesia Cristea, Melania Duțu, Elena Nedelcu, Alegria Rusoiu, Cătălina Mărgărit, Andra Baciu.

Primul meci pe teren propriu sâmbătă cu CSM 2007 Focșani

Sport Plus va juca primul meci pe teren propriu din acest campionat, sâmbăt sâmbătă, 6 noiembrie, cu CSM 2007 Focșani. Meciul începe la ora 12.00, însă accesul publicului nu este permis. Dar partida va putea fi urmărită pe pe canalul de youtube al clubului: https://youtube.com/channel/UCQmOZMc6w-MTJRurAneHa5w.

“Este primul meci pe teren propriu și ne propunem să-l câștigăm”, a mai spus Neculai Harabagiu.