Primul punct obţinut de brăileni la Slobozia

După patru partide în care a obţinut doar un egal pe Municipal, CF Brăila, cu toate că a evoluat în inferioritate numerică în ultimele 14 minute, a reuşit să obţină un punct la Slobozia şi să se afle, după două runde, pe locul al patrulea. Partida de pe stadionul "1 Mai" putea să fie tranşată în favoarea ei şi de Unirea Slobozia dar şi de gruparea pregătită de Alin Pânzaru.
Prima repriză a fost echilibrată, fiecare combatantă s-a apărat foarte bine, astfel că marile situaţii de gol au lipsit cu desăvârşire. În prima parte a meciului a ieşit în evidenţă doar arbitrul de centru, constănţeanul Claudiu Marcu.
Acesta a acordat nu mai puţin de cinci cartonaşe galbene în tabăra brăileană, astfel că oaspeţii au jucat cu sabia lui Damocles deasupra capului în partea a doua, pentru a nu rămâne în inferioritate numerică.
Inevitabilul s-a produs însă în minutul 76, când Ghiocel a văzut cel de-al doilea galben şi a trebuit să meargă la cabine, iar CF Brăila a fost nevoită să evolueze cu un jucător mai puţin. Când încă mai erau la egalitate din punct de vedere numeric, gazdele au avut o mare şansă de a deschide scorul, însă Mitrea a avut o intervenţie foarte bună şi a păstrat tabela intactă.
După minutul 76, Unirea Slobozia a atacat cu toate liniile pentru a obţine victoria, însă brăilenii s-au apărat foarte bine, ba mai mult, pe contraatac, ar fi putut înscrie cel puţin o dată. La o centrare a lui Spătaru, în loc să aleagă o soluţie simplă care ar fi putut da roade, Marius Dima a preferat o semifoarfecă şi Dobre nu a avut emoţii în a rezolva situaţia.
Câteva minute mai târziu, Frunză i-a pasat pe culoar lui Onofraş însă atacantul, aflat într-un unghi dificil, i-a pasat lui Nicoliţă, care a fost deposedat de apărătorii adverşi.
Stelian Nicoliţă a prins apoi un lob, mingea l-a depăşit pe portarul Dobre dar a căzut pe bara transversală, iar la ultima acţiune periculoasă a brăilenilor, Dima a reluat mingea, cu capul, dar Dobre a fost la post şi partida Unirea Slobozia - CF Brăila s-a încheiat nedecis, 0-0. Un rezultat bun pentru gruparea de la Dunăre. CF Brăila a acumulat 4 puncte şi se află pe locul al patrulea, la egalitate cu echipa de pe poziţia a treia, Rapid Suceava, formaţie care însă, sâmbătă, va veni pe stadionul Municipal din Brăila.

CF Brăila: Mitrea - Petean, Olenic, Ghiocel, Stănciulescu - Spătaru (min. 76: Onofraş), Ivan, Frunză, Iordache (min. 65: Dima) - Agbleta (min. 69: S. Nicoliţă), Ndigwe.