Oaspeţii au fost urmăriţi de ghinion

Arbitrul de centru le-a refuzat oaspeţilor un penalty în minutul 13, la pătrunderea lui Cheleş, pentru ca două minute mai târziu Marciuc să marcheze primul gol al partidei.
Viitorul a ratat apoi două ocazii prin Alexandru Cotigă, la cea de-a doua mingea a şterpelit încheietura barelor, după care ocaziile s-au răzbunat din nou, pentru că în minutul 28 Daniel Ene a trecut uşor de Bratu şi a şutat la colţul lung, fără ca Tudor să poată face ceva.
După numai trei minute Băndărică a fost lansat pe contraatac şi cu toate că a fost talonat îndeaproape de Chelu, experimentatul jucător brăilean a şutat pe lângă Răuţă ieşit în întâmpinare şi a relansat partida.

Dominare sterilă a oaspeţilor

Viitorul a dominat în primele 20 de minute din repriza a doua, dar a ratat cu seninătate două mari şanse de a restabili egalitatea prin Cotigă (min. 47), care a şutat în portar de la marginea careului mic şi Lupaşcu (min. 63). Presingul agresiv făcut de oaspeţi se putea solda cu un autogol în minutul 55, numai că mingea reluată spre propria poartă de Bucur a trecut milimetric peste transversală.
După această perioadă de dominare a oaspeţilor Callatis a revenit în joc, a obţinut o lovitură liberă la 20 m de poarta lui Tudor şi Erdinci Cogali a marcat pentru 3-1.
Bandărică a ratat după numai şase minute, de la 6 m, iar în minutul 85 Cotigă a reuşit să-l învingă pe Răuţă însă era prea târziu pentru ca oaspeţii să mai poată întoarce soarta partidei.
Totuşi, formaţia din Însurăţei începe să spere că viitorul va fi roz, pentru că FRF nu a programat echipa Rocar nici în această etapă şi dacă bucureştenii nu vor face dovada că şi-au achitat restanţele financiare, fiind a doua neprogramare, ea va fi exclusă din campionat, situaţie în care elevii lui Ionel Iuga vor evolua şi în sezonul următor în Liga a III-a.

Viitorul: Tudor - Cheleş, Moroianu, Bratu, A. Coman - Vioreanu, Barbu, Alexandru (min. 15: Cotigă), Băndărică - Huţu (min. 53: Matei), Lupaşcu (min. 70: Vasilache).