O victorie şi două înfrângeri pentru HC Dunărea, la Craiova

• handbalistele de la Dunăre s-au clasat pe locul al doilea la turneul amical din weekend-ul trecut

Formaţia brăileană de handbal a obţinut un singur succes la turneul amical de la Craiova, 25-17, în disputa cu nou promovata în Liga Naţională, CSM Slatina şi a pierdut la scor, ambele dispute cu echipa gazdă a turneului, SCM Craiova.

Vineri dimineaţă, într-o partidă care nu a contat în clasamentul competiţiei, HC Dunărea a fost învinsă cu 29-18 de Elisei et company. Prima repriză a fost echilibrată şi s-a încheiat cu un avantaj de două goluri, 13-11, în favoarea oltencelor, însă în partea a doua SCM Craiova a făcur legea în teren şi s-a impus cu 29-18.

După-amiază trupa antrenată de Florentin Pera s-a impus cu 25-17, nu însă fără emoţii, în faţa celor de la CSM Slatina. Nou promovata a început mai bine acest amical şi a condus cu 7-5, însă HC Dunărea a restabilit egalitatea şi după primele 30 de minute conducea cu 11-7. Handbalistele brăilene au controlat jocul în repriza a doua şi, treptat, s-au distanţat decisiv de adversarele lor, obţinând o victorie la opt goluri diferenţă.

Pentru echipa brăilenă în partida cu CSM Slatina au marcat Hotobeţ 6 goluri, Ilyina 4, Axinte 3, Gheorghe 3, Czeczi 2,  Steriova 2, Shutska 2, Cîrstea 1,  Druţu 1, Szuks 1.

Sâmbătă, în finala turneului amical de la Craiova, echipa gazdă, SCM Craiova, a defilat spre o victorie categorică în faţa unei formaţii brăilene fără replică. HC Dunărea a marcat doar trei goluri în prima repriză, una câştigată de oltence cu 16-3. În repriza a doua antrenorul Bogdan Burcea a rulat întreg lotul avut la dispoziţie, randamentul în atac al gazdelor a scăzut, iar HC Dunărea a reuşit să să înscrie 20 de goluri, însă SCM Craiova s-a impus cu 29-23.

Pentru HC Dunărea au marcat Gheorghe 5, Czeczi 5 goluri, Ilyina 3, Axinte 3, Horobeţ 3,  Shutska 2, Druţu 1, Szucs 1, iar pentru SCM Craiova au înscris Zamfir 8 goluri, Nikolic 6, Elisei 5, Ţicu 3, Kilikovac 2, Popescu 2, Vizitiu 1, Colac 1, Pricopi 1.