Nationala Romaniei a ratat calificarea in semifinalele CE de handbal feminin

Nationala de handbal a Romaniei a ratat calificarea in semifinalele Campionatului European de handbal feminin, dupa ce a pierdut, cu scorul de 31-37 (14-19), meciul sustinut in compania Norvegiei, in grupa I principala.
Romania va juca pentru locurile 5-6.
Partida a inceput furibund, cu nordicele atacind cu succes (1-4, min. 4 si 3-6, min. 8) si tricolorele parind marcate de ritmul nebunesc impus de adversare. Romania a platit tribut replierii tardive, primind goluri foarte rapide, din 2-3 pase, dar a revenit in joc dupa un sut spectaculos al Cristinei Neagu, 7-8 (min. 13), care a obligat antrenorul Norvegiei, Marit Breivik sa ceara timp de odihna. Elevele sale au ripostat incredibil, inscriind trei goluri in doar un minut (7-11, min. 14). In poarta Romaniei, Luminita Hutupan-Dinu nu a reusit nici ea sa tina piept iuresului nordic, fiind schimbata cu Florentina Grecu. Norvegia s-a detasat la cinci goluri (9-14, min. 19), venind rindul lui Radu Voina sa ceara time-out. "Trecem pe linga situatii, dupa care vom plinge. Haideti ca se poate!", le-a spus Voina jucatoarelor tricolore, care au redus la urmatorul atac (10-14). In poarta, Grecu a aparat pe banda rulanta, primind doar doua goluri, in sapte minute. Lupta cu apararea Norvegiei a fost mult mai dificila decit se asteptau tricolorele, dar chiar si asa au reusit sa mai reduca din diferenta (12-15, min. 25). Pe postul de extrema dreapta a intrat Oana Soit, interul dreapta al nationalei, antrenorul Voina fiind nevoit sa recurga la aceasta masura, dupa ce Cioaric nu a facut fata mizei partidei.
Pe final de repriza, nordicele au continuat dominatia ofensiva, profitind de apararea "tintuita" pe semicerc a Romaniei. Scor la pauza: 14-19, iar calificarea in semifinale parea deja imposibil de atins pentru Romania.
La cinci minute de la reluarea meciului, tricolorele au reusit sa reduca, 18-20, dupa un gol important al Narcisei Lecusanu, dupa care meciul a pierdut din nou fragilul echilibru (19-25, min. 39). Postul de extrema dreapta a fost in continuare deficitar, astfel ca Radu Voina a "detasat" o extrema stinga, Camelia Balint, pe acea pozitie. Lucrurile au mers din ce in ce mai prost pentru nationala Romaniei, care a cazut psihic la mijlocul reprizei secunde (19-27, min. 43).
Partida n-a mai avut istoric, Norvegia impunindu-se la pas, in pofida revenirii Romaniei din final (29-34, min 57), dupa un meci in care a facut ce a vrut pe teren, profitind de regretele jucatoarelor Romaniei, dupa meciul pierdut cu Spania. Romania a pierdut un singur meci pina la disputa cu nordicele, dar a fost singura care a contat cu adevarat. In cazul unei victorii, coroborata cu cea impotriva Ucrainei, tricolorele ar fi continuat cursa spre semifinale. Ajungind la "mina" Norvegiei, dar si a propriei neputinte, echipa Romaniei este nevoita sa lupte pentru locul cinci, incheind grupa principala I pe locul trei. Daca vor invinge, isi vor indeplini obiectivul trasat de FR Handbal, care este clasarea pe unul din locurile 1-5.
Marcatoare:
Romania - Neagu 7, Elisei-Ardean 6, Meirosu 4, Manea 4, Amariei 3, Lecusanu 3, Geiger 3, Balint 1.
Norvegia - Riegelhuth 7, Sulland 6, Noestvold 5, Loeke 4, Johansen 3, Lunde 3, Herrem 3, Frafjord 2, Kristiansen 2, Larsen 1, Breivang 1.
Echipele calificate in semifinale sint Germania (9 puncte) si Rusia (7 puncte), respectiv Norvegia (9 puncte) si Spania (6 puncte).
Echipa Romaniei, tot cu 6 puncte, a ocupat locul trei in grupa principala I, dar a ratat calificarea, primul criteriu de departajare fiind rezultatele direct, iar ibericele ne-au invins, cu 26-18. Semifinalele se vor disputa simbata, la fel ca meciul pentru locurile 5-6, iar finalele, pentru medalia de aur si cea de bronz, duminica.