Meci egal intre Steaua - Dinamo

Steaua Bucuresti: 33. Hamutovski - 20 Ogararu, 3. D. Goian, 24. Ghionea, 18. P. Marin - 16. Nicolita, 6. Radoi, 22. Paraschiv, 11. Bostina (7. Oprita '72) - 10. N. Dica, 19. Iacob (21. A. Cristea '83). Antrenor: Oleg Protasov.
Dinamo Bucuresti:1. Gaev - 14. L. Goian, 4. Tamas, 5. Moti, 3. Pulhac - 8. Fl. Petre, 6. Margaritescu, 19. Plesan (17. Baltoi '70), 10. Grigorie - 21. Bratu (20. Ad. Cristea '85), 7. Zicu. Antrenor: Ioan Andone.
Cartonase galbene: P. Marin '76, A. Cristea '90A3
Meciul a fost arbitrat de Alexandru Tudor, ajutat de asistentii Aurel Onita si Octavian Sovre, iar arbitru de rezerva a fost Silviu Bogdan. Observatorii intilnirii din Ghencea au fost Valentin Alexandru si Ioan Igna.

Echipa Steaua Bucuresti a terminat la egalitate, scor 2-2, meciul sustinut, duminica, pe teren propriu, in compania formatiei Dinamo Bucuresti, in etapa a VI-a a Diviziei A.
Steaua a deschis scorul in minutul 6, prin Dorin Goian, care a reluat mingea in plasa din careul mic.
Nicoale Dica a majorat scorul la 2-0, in minutul 16, dupa ce a fost deschis pe partea dreapta si a lobat peste portarul Gaev.
Ianis Zicu a redus din diferenta in minutul 41, cu un sut in coltul careului mic.
Dinamo restabileste egalitatea in minutul 86. Florentin Petre a centrat de pe partea dreapta, iar Alexandru Baltoi a reluat cu capul din marginea careului mic, lateral stinga.
La partida au asistat 25.000 de spectatori.
Marius Lacatus, alaturi de sotie si fiica, a stat la masa presei linga portarul echipei FC National, Florin Prunea. La meci a asistat si antrenorul secund al echipei nationale, Stefan Iovan.
Presedintele dinamovist, Ioan Becali, a sosit la meci alaturi de patru garzi de corp. In momentul in care au ajuns in loja, suporterii de la tribuna I i-au huiduit si au aruncat cu diverse obiecte in directia lor.
Dupa marcarea primului gol de catre Steaua, un suporter stelist a intrat pe gazon, iar la pauza unul dinamovist, ambii fiind scosi de jandarmi.
In minutul 43, cei aproximativ 2500 de suporteri dinamovisti de la peluza a doua au aruncat cu diverse obiecte si au avut loc incidente cu jandarmii.
Stelistii au afisat cartoane galbene, albastre si rosii, iar din cele galbene a fost scris mesajul "Mori javra". De asemenea, stelistii au mai afisat urmatoarele bannere: "Cuvinte familiare voua: Culcat. Adu batu'. Aport"; "Coregrafii sponsorizate, suta la suta copiate"; "Un meci in UEFA cistigat, nu va spala de rusinea acumulata"; "16 ani de suferinta. Sarbatoarea sa continue", "Pentru voi fericirea este eroare, pentru noi o simpla stare"; "Coregrafii sponsorizate din reclame, cu banii de la club mureati de foame".
La intrarea echipelor pe teren, suporterii dinamovisti au afisat un banner pe care scria: "Azi lasati-va condusi de noi", si un desen in care era reprezentat un fan dinamovist ce manevra o telecomanda iar pe ecran era scris Steaua - Dinamo, 0-3, incadrat de steaguri albe -rosii.
Suporterii dinamovisti au mai afisat urmatoarele bannere: "O seara de vis l-a trimis in paradis"; "In Europa faceti furori contra echipelor de juniori", "In 10 ani de existenta ati contat doar ca prezenta", "Continuati azi visul de joi".
In urma rezultatelor inregistrate in etapa a VI-a, clasamentul Diviziei A este urmatorul:
1. Steaua Bucuresti 6 4 2 0 13-3 14
2. Dinamo Bucuresti 6 4 1 1 17-4 13
3. Farul Constanta 6 4 1 1 9-7 13
4. CFR Cluj 6 3 3 0 12-3 12
5. FC National 6 4 0 2 5-8 12
6. Sportul Studentesc 6 2 3 1 11-7 9
7. Rapid Bucuresti 6 2 3 1 8-5 9
8. FC Arges 6 2 3 1 8-6 9