Meci cu răsturnări de scor și cu multe goluri la Lanurile

* Tricolorul a condus de trei ori, dar a pierdut cu 6-3, partida cu Viitorul Cireșu * sâmbătă au loc semifinalele la Făurei și Plopu

Ultima etapă a Cupei României – faza județeană Brăila a programat doar trei partide, cea mai interesantă dintre acestea fiind cea de la Lanurile, între două dintre cele mai bune formații din Liga a V-a, Tricolorul Lanurile și Viitorul Cireșu. Un meci jucat pe contre, cu multe goluri și cu foarte multă determinare în joc din partea ambelor formații. Viitorul Cireșu era calificată în semifinale, dar avea nevoie de o victorie pentru a câștiga grupa a doua și a o evita, în penultimul act al competiției, pe cea mai valoroasă formație, Victoria Traian.

Susținută de suporterii locali, Tricolorul Lanurile a trimis prima minge pe spațiul porții prin Bibicu, în minutul 2, iar trei minute mai târziu a deschis scorul grație reușitei lui Mihai Văsii. Putea fi 2-0 pentru gazde în minutul 26 dar portarul Gabi Matei a avut un reflex salvator la șutul lui Gruia. Trei minute mai târziu, echipa din Lanurile a beneficiat de o lovitură periculoasă, însă mingea șutată de Văsii a lovit zidul.

La prima acțiune periculoasă a oaspeților, Văceanu (min. 32) a profitat de o neînțelegere între apărătorii centrali ai formației gazdă și a trimis mingea în plasă, iar jocul se relansa. În minutul 36, Viitorul Cireșu a irosit o ocazie rarisimă de a prelua conducerea, dar de la doar 5 metri, poziție centrală, Manea a trimis mingea peste transversală.

Tricolorul Lanurile a condus cu 2-1 la pauză, după autogolul lui Văceanu din minutul 38. Văceanu putea restabili egalitatea în minutul 47, însă mingea trimisă de el, cu capul, a fost deviată în corner de portarul echipei din Lanurile. Egalitatea s-a restabilit pentru a doua oară, în minutul 51, după golul înscris de Marian Spînu. Însă Tricolorul Lanurile a mai condus o dată în acest meci, pentru că în minutul 59 Văsii a transformat o lovitură de la 11 metri. Percă a egalat la 3-3, după ce a transformat un penalty acordat oaspeților. Finalul meciului a fost controlat de Viitorul Cireșu ca a mai înscris de trei ori, prin Percă (min. 73) din lovitură liberă, Spînu (min. 82) și Robert Ionașcu (min. 86) și s-a impus cu 6-3, o victorie care îi asigură echipei din Cireșu locul întâi în Seria a II-a.

În celălalt meci care s-a disputat duminică, tot de la ora 11.00, Voința Vișani s-a impus cu 6-2 în deplasare, la ACS Bordei Verde.

În urma rezultatelor înregistrate în această ultimă etapă din grupe s-au stabilit cele două semifinale ale Cupei României – faza județeană Brăila. Acestea se vor disputa sâmbătă la Făurei și Plopu.

În prima semifinală, la Făurei, de la ora 11.00 se vor întâlni Victoria Traian și Voința Vișani, iar de la ora 17.00, la Plopu se întâlnesc Viitorul Cireșu și ACSC Cazasu.