La jumatatea primei parti a campionatului, formatia pregatita de Alexandrina Soare ocupa locul al patrulea

Dupa un campionat in care a facut acomodarea cu elita handbalului feminin romanesc avind drept obiectiv doar mentinerea in Liga Nationala HC Dunarea si-a propus ca la finalul sezonului 2006-2007 sa prinda un loc de cupa europeana si pentru realizarea acestui obiectiv a transferat citeva jucatoare dintre care insa numai Elena Moise si Janina Luca au demonstrat ca sint solutii pentru o formatie cu pretentii la o clasare intre primele sase locuri.
Sarcina echipei pregatite de profesoara Alexandrina Soare este facilitata pe undeva si de valoarea mult mai scazuta a competitiei deoarece majoritatea componentelor echipei nationale s-au transferat la Oltchim, iar formatii ca Tomis, HCM Roman sau Astral Posta Cilnau au devenit simple echipe de pluton.
Singurele adversare care i-au mai pus ceva probleme in tur echipei lui Tadici au fost Rulmentul Brasov si "U" Jolidon Cluj. Nici acestea insa nu au putut sa smulga puncte Oltchimului, astfel ca trupa lui Tadici a obtinut maximum de puncte in prima jumatate a campionatului.
Cu o singura exceptie, cea de la Timisoara, unde a tratat cu mare superficialitate disputa cu nou promovata Universitatea HC Dunarea a obtinut rezultatele planificate, iar dupa primele sase etape, perioada in care a cistigat patru meciuri, unul l-a incheiat la egalitate si a pierdut previzibil la "U" Jolidon Cluj se afla in grafic.
La jumatatea turului gruparea braileana ocupa locul al patrulea cu 9 puncte la doar trei puncte in spatele liderei Oltchim si la unul fata de "U" Jolidon Cluj si Rulmentul Brasov ocupantele locurilor al doilea si respectiv al treilea in clasament.

Victorie la scor in fata Rapidului in etapa inaugurala

Handbalul feminin a demonstrat ca ramine singurul sport care mai ofera satisfactii iubitorilor de sport braileni.
Chiar daca meciurile din Liga feminina au fost programate a se disputa in acest sezon duminica, peste 1500 de spectatori au tinut sa fie alaturi de favorite in etapa inaugurala a turului.
Daca in prima parte a meciului cu Rapid CFR Bucuresti jocul a fost oarecum echilibrat, in repriza a doua gazdele au facut legea in teren si, pe alocuri faze spectaculoase.
Ruscior a primit cartonas rosu si a fost eliminata in minutul 37 insa Alexandrina Soare a gasit solutii viabile in ambele faze ale jocului si gazdele si-au marit treptat avantajul la 30-24 in minutul 55, iar in final s-au impus cu 32-27.
Pe linga trioul Patru, Luca, Moise, care practic au fost de neoprit, un aport substantial la obtinerea acestui succes l-au avut cei doi portari, Goldic si Vasile.
"Felicit echipa pentru efortul depus in acest meci si bineinteles pentru rezultat. Este mai greu sa joci acasa insa am depasit repede
momentul si am obtinut o victorie de moral inaintea disputei de la Timisoara unde, de asemenea, mergem sa cistigam", declara la finalul meciului profesoara Alexandrina Soare.

Primul dus rece a venit insa foarte repede, in etapa a doua la Timisoara

Dorinta antrenoarei brailene nu avea sa se implineasca. Chiar daca pornea ca favorita in disputa cu timisorencele care, in afara de faptul ca abia promovasera, aveau si un moral scazut dupa infringerea categorica din prima etapa HC Dunarea a facut o partida slaba, iar rezultatul de egalitate a reflectat acest lucru.
Cu toate ca s-au marcat foarte multe goluri, partida dintre Universitatea Timisoara si HC Dunarea a fost de un slab nivel tehnic. Cele doua formatii au condus pe rind insa nici una dintre ele la o diferenta mai mare de trei goluri, iar la pauza scorul le era favorabil brailencelor. Poate oboseala acumulata dupa drumul foarte lung, poate arbitrajul partinitor gazdelor pot fi scuze ale jocului mai putin reusit al oaspetelor insa handbalistele brailene au facut multe greseli in aparare, greseli individuale in atac si toate acestea s-au repercutat si asupra rezultatului final.
In repriza a doua formatia vizitatoare s-a trezit oarecum la realitate, a condus ostilitatile in teren si pe tabela de marcaj insa aproape de finalul partidei arbitrii le-au acordat gazdelor trei "cadouri", care au reprezentat tot atitea goluri si meciul s-a incheiat la egalitate.
O jucatoare braileana s-a detasat totusi de restul echipei, Elena Moise, noua achizitie a brailencelor reusind sa marcheze 11 goluri si probabil ca ar mai fi punctat de citeva ori daca ar fi fost ajutata de coechipiere.

Cel mai categoric succes din tur

In fata unui public foarte numeros, HC Dunarea a repurtat cel de-al doilea succes pe teren propriu, unul scontat si mult mai categoric decit il arata rezultatul, refacindu-si astfel imaginea in ochii suporterilor dupa semiesecul din Banat. Victoria brailencelor in disputa cu Muresul Tg. Mures nu a stat nici o clipa in cumpana in sala Polivalenta din Braila.
Elevele profesoarei Alexandrina Soare au galopat inca din start spre o victorie concludenta, avind la un moment dat chiar un avantaj de 13 goluri. In ultima parte a partidei elevele Alexandrinei Soare au cautat solutii dintre cele mai originale de a inscrie, eficacitatea a scazut astfel ca in final brailencele s-au impus doar cu 35-24 .
Cea mai buna marcatoare a gazdelor a fost si de aceasta data Elena Moise, cu 11 goluri, secondata de Janina Luca 6, Patru si Craciun cu cite 5 reusite, iar de la formatia vizitatoare ex-braileanca Alexandra Dodan cu 5 goluri.
De data aceasta Alexandrina Soare a fost multumita de scor si a declarat la finalul meciului ca echipa sa va avea un moral bun si va aborda cu mare optimism intilnirea din etapa urmatoare de la "U" Jolidon Cluj.

La un pas de o mare surpriza

In etapa a patra HC Dunarea a dat o replica foarte buna la Cluj uneia dintre formatiile cu pretentii la titlu, "U" Jolidon si numai nesansa a facut ca la finele celor 60 de minute de joc sa nu plece acasa cu un punct.
Brailencele au tinut pasul cu adversara atit in prima repriza, una incheiata la egalitate, 11-11, cit si in partea secunda pina in minutul 53, cind tabela a indicat ultimul rezultat de egalitate, 21-21. Dupa acel moment formatia braileana a ratat doua aruncari de la 7 metri, "U" Jolidon profitat de perioada de slabiciune a adversarelor si a reusit sa se impuna cu 26-23.
Clujencele s-au desprins in cistigatoare in ultimele cinci minute ale partidei, dar ceea ce a contat a fost faptul ca HC Dunarea a facut o frumoasa propaganda handbalului brailean.

Doua succese consecutive pe propriul teren in fata unor echipe cu traditie

In etapa urmatoare, in disputa de pe teren propriu cu HCM Baia Mare, evolutia formatiei brailene a fost una de infarct, iar motivele nu au stat nu numai in valoarea adversarei, ci si in maniera de abordare a jocului.
In prima repriza totul a mers conform planului si nimic nu lasa sa se intrevada tensiunea ce avea sa domneasca in ultimele minute ale partidei. Gazdele au controlat jocul si au condus in permanenta, iar scorurile inregistrate pe finalul primei reprize confirma acest lucru, 12-7 in minutul 25, 13-9 trei minute mai tirziu, 15-11 la finalul primei parti.
Linistea a domnit de asemenea si in primul sfert de ora al partii secunde. Treptat insa in tabara formatiei gazda s-a petrecut un fenomen neinteles, au inceput ratarile incredibile de la semicerc, brese in aparare si o concentrare superficiala pe faza de atac, toate acestea avind drept consecinta restabilirea echilibrului, fapt consemnat si pe tabela de marcaj, 22-22 in minutul 51.
Cele doua echipe au mers apoi cap la cap si, dupa alte trei egalitati, Janina Luca a marcat pentru 26-25 in ultimele secunde si astfel HC
Dunarea a reusit sa-si treaca in cont un succes care a urcat-o pe locul al saselea in clasament.
Daca in urma cu citeva zile le-a oferit suporterilor o mare doza de suspans, joi, in etapa intermediara, HC Dunarea a facut o partida foarte buna in compania unei formatii de top, Tomis Constanta.
Practic doar primul sfert de ora a fost echilibrat, iar formatia vizitatoare a condus de citeva ori, dar la un singur gol diferenta.
Radovici si Patru au distantat echipa gazda la doua goluri diferenta, iar apoi intre paradele capitanului Goldic, Patru si Moise si, nu in ultimul rind, Tomuleanu au facut ca in minutul 25 HC Dunarea sa conduca la o diferenta de 5 goluri, 13-8.
Jocul elevelor profesoarei Alexandrina Soare a avut in continuare consistenta necesara pentru a face fata unei formatii venite la Braila sub comanda antrenorului secund al nationalei de senioare, Dumitru Musi, pentru a obtine un rezultat pozitiv.
In repriza a doua a iesit "la rampa" Elena Moise, dar si portarul Gabriela Vasile care a aparat doua aruncari de la 7 metri.
Cea mai mare diferenta intre HC Dunarea si Tomis s-a consemnat in minutul 37, 21-12 insa aceasta s-a redus la doar sase goluri in finalul partidei.