Infringerea de la Buzau a involburat apele la HC Dunarea

Duminica, la Buzau HC Dunarea a avut jocul in "mina" pina in minutul 43, moment al meciului in care oaspetele au ratat prin Cucu, iar formatia gazda a reusit sa restabileasca egalitatea, 18-18, in urma unui contraatac finalizat de Ionela Goran. Pina in acel minut elevele Alexandrinei Soare au facut legea in teren, iar acest lucru s-a reliefat si pe tabela de scor, dupa aceea insa handbalistele brailene nu au gasit solutii in fata unei echipe cu o aparare avansata si agresiva. O agresivitate la limita regulamentului care, pe finalul partidei, a dat roade.
Golgetera buzoiencelor, Cornelia Rimbu, a adus pentru prima data HCM-ul in avantaj, dar Horobet a marcat pentru 19-19. Dupa inca o egalitate, 20-20, gazdele au sprintat spre o mare victorie de palmares.
Momentul psihologic al jocului s-a derulat in minutul 53 cind Rusu a marcat pentru 21-20, iar Moise a ratat o aruncare de la 7 metri.
Cu toate ca a fost tinta unor atacuri destul de violente din partea aparatoarelor brailene, Cornelia Rimbu a majorat la doua goluri avantajul HCM-ului, decalaj pe care handbalistele brailene nu au mai reusit sa-l mai remonteze.
Aceasta infringere a tulburat apele la clubul brailean urmind ca in cel mult doua zile sa aiba loc o sedinta de analiza care se va lasa probabil cu masuri radicale.
Pentru HCM Buzau au marcat Cornelia Rimbu 9, Ramona Geana 5, Nicoleta Rusu 4, Ionela Goran 3, Claudia Mojoiu 2, Denisa Paduraru 2, iar pentru HC Dunarea Elena Moise 9, Alina Braniste 5, Irina Radovici 3, Liliana Craciun 2, Janina Luca 2, Irina Tomuleanu si Ana Horobet.

"Se vor lua masuri pentru ca astfel de situatii sa nu se mai repete" anunta Ionel Antihi

"Este un rezultat dezastruos si rusinos totodata. Dezastruos prin prisma valorii dintre cele doua echipe, rusinos pentru ca foarte multi suporteri au plecat cu masinile personale pentru a a-si sustine favoritele, iar acestea s-au comportat lamentabil", a fost prima reactie a vicepresedintelui Ionel Antihi.
Sursa citata considera ca de aceasta infringere se fac vinovate atit jucatoarele, cit si antrenoarea.
"Au trecut 24 de ore si tot nu mi-am revenit dupa acest esec de care se fac vinovate atit jucatoarele, cit si staff-ul tehnic. Nu stim inca sa abordam partidele cu echipele mici, ne pierdem foarte repede atunci cind nu ne iese jocul. In cel mult doua zile vom face o sedinta de analiza, se vor lua masurile care se impun pentru ca astfel de situatii sa nu se mai repete", a mai adaugat Ionel Antihi.

"Nu au o mentalitate de jucatoare profesioniste", considera Vasile Puiu

Aflat in tribuna inca de la inceputul partidei, directorul executiv al HC Dunarea, Vasile Puiu, era destul de linistit la pauza deoarece tabela indica un avantaj de trei goluri pentru formatia braileana. La finalul partidei oficialul clubului brailean era insa consternat.
"Partida de la Buzau mi-a amintit de semiesecul din sezonul trecut de la Timisoara. Dupa ce au obtinut un punct cu noi timisorencele au pierdut toate punctele pe teren propriu. Pe undeva s-a repetat scenariul, am condus cu 18-14, iar cind am fost egalati am intrat in panica. Handbalistele noastre nu au inca o mentalitate de jucatoare profesioniste. Parerea mea este ca la Buzau au gresit si handbalistele si antrenoarea. Eu un lucru nu inteleg, daca dupa prima repriza am avut un avantaj de trei goluri cu Alina Braniste si Janina Luca in teren de ce s-a schimbat formula de joc in partea secunda? Vom analiza acest meci si vom cauta sa gasim solutii pentru a evita astfel de situatii pe viitor", a declarat Vasile Puiu.