HC Dunarea a revenit pe locul al patrulea

Mai mult ca oricind, handbalistele de la HC Dunarea au dorit sa transeze inca din start disputa cu Astral pentru a reveni pe locul al patrulea. Numai ca nu toate jucatoarele brailene au prins o zi buna in fata unei formatii buzoiene cu o talie impresionanta, dar si cu o mare pofta de joc.
Cu toate ca la primul atac gazdele au deschis scorul prin Luca, iar Goldic a aparat o aruncare de la 7 metri putin mai tirziu, din cauza ratarilor care au urmat, jocul a luat alta turnura. Lipan a egalat la 1-1, brailencele au ratat atacul prin Luca si, firesc, a urmat o desprindere la trei goluri a Astralului, 1-4 in minutul 7.
Apararea gazdelor a continuat sa nu gaseasca solutii in fata unor interi inventivi si cu talie ca in alte partide, in timp ce in faza ofensiva Craciun a ratat sansa de a inscrie de pe semicerc, pivotul Irina Radovici si Moise au tintit pe rind transversala portii aparate de Carmen Pelin, astfel ca meciul a continuat sa fie dominat de elevele profesorului Romeo Ilie.
Antrenoarea Alexandrina Soare a incercat citeva solutii cu Asandei pe diferite zone ale terenului insa pina la urma una dintre cartile cistigatoare ale antrenoarei brailene a fost Marcela Lupu. Tinara jucatoare a gazdelor a marcat primul gol in minutul 19 si apoi impreuna cu Patru si Moise a contribuit decisiv la restabilirea egalitatii cu trei minute inainte de finalul primei parti, min. 27: 11-11.
Gazdele au mai inscris de doua ori pina la pauza prin Craciun si Moise, dar au plecat la cabine cu un singur gol avans deoarece si Diana Patru a reusit sa o invinga pe Vasile o data.

Gabriela Vasile a inchis poarta in repriza a doua

Oaspetele au egalat la prima lor actiune din repriza a doua, dupa care fiecare echipa a condus pe rind la un gol diferenta pina in minutul 41 cind Astralul a reusit desprinderea la doua lungimi, 18-20. Inainte ca Astralul sa se distanteze la doua goluri Elena Moise reusise contraperformanta de a arunca, de doua ori consecutiv in bara din dreapta a portii buzoiene.
Experimentata Marinela Patru a realizat o dubla si a egalat la 20-20 dupa care si-a intrat in rol portarul Gabriela Vasile. Vasile a scos prima minge grea in minutul 51, la aruncarea Corneliei Rimbu, iar pina la finalul meciului a mai avut inca sase astfel de interventii, Moise nu a mai ratat si, intr-un final incandescent HC Dunarea a reusit sa-si treaca in cont o victorie extrem de pretioasa, care a readus-o pe locul al patrulea in clasament.
Un cistig pentru formatia braileana il reprezinta Marcela Lupu, care printr-o evolutie deloc modesta in fata unor jucatoare buzoiene experimentate, a demonstrat ca poate reprezenta o solutie viabila si pentru meciurile urmatoare.
Tinara jucatoare braileana a marcat patru goluri iar in minutul 50 a fost la un pas de a o scoate din joc pe Carmen Pelin. Lovita in abdomen de mingea aruncata de interul brailean, portarul buzoiencelor a avut nevoie de interventia medicului pentru a putea continua meciul.
In afara de Gabriela Vasile si de Lupu s-au remarcat si de aceasta data golgeterele Elena Moise si Marinela Patru.
Urmatoarea etapa a returului, a 21-a, in care HC Dunarea se va deplasa la CSM Cetate Deva, este programata pentru data de 11 martie.
Au marcat Elena Moise 11, Marinela Patru 6, Marcela Lupu 4, Janina Luca 2, Liliana Craciun, Irina Radovici pentru HC Dunarea, Cornelia Rimbu 5, Alina Braniste 4, Ionela Goran 3, Anca Lipan 3, Diana Patru 3, Doina Barbu 3, Ionela Cucu 2, Simona Ivana pentru Astral.

Declaratii dupa meci:
Alexandrina Soare (HC Dunarea): "Totul este bine cind se termina cu bine. Stiam ca va fi un meci greu pentru ca Astral este o echipa echilibrata pe posturi cu jucatoare foarte tehnice si in mare am reusit sa ne luam masurile de prevedere. Am fost conduse in prima repriza, dar in partea a doua cu o aparare foarte agresiva si un portar inspirat am reusit sa ne apropiem victoria. Gabriela Vasile a fost jucatoarea meciului. Va urma o pauza de citeva zile dupa care lotul se va reuni pentru a pregati meciul de la Deva".
Romeo Ilie (Astral): "A fost un joc echilibrat. Am inceput foarte bine, dar pe parcurs am intrat in "vrie" cum spun marinarii si firesc echipa gazda a profitat si a reusit sa-si adjudece victoria. Cred ca aceasta infringere ne indeparteaza de realizarea obiectivului propus pentru acest sezon, obtinerea unui loc de cupa europeana. Nu este insa totul compromis, noi ne vom juca in continuare sansele oricit de mici par ele in acest moment".