HC Dunărea, umilită în propriul fief de HCM Râmnicu Vâlcea

• vâlcencele au câştigat la scor, cu 25-16, partida cu vicecampioanele României • după această înfrângere, echipa brăileană se află pe locul al 9-lea • pentru HC Dunărea urmează meciul tur din EHF cu  Byasen Handball Elite

Formaţia brăileană plăteşte scump titlul de vicecampioană cucerit sezonul trecut, cu memorii neachitate dar şi cu salarii restante care au determinat alte două handbaliste din actualul lot, Druţu şi Czeczi, să-şi caute dreptatea la FRH: HC Dunărea se află mai aproape de retrogradare decât de obiectivul pe care şi l-a propus pentru acest campionat, un loc în cupele europene. Echipa antrenată de Florentin Pera a înregistrat duminică una dintre cele mai categorice înfrângeri pe teren propriu din ultimii ani. Doar Oltchim cu vedetele pe care le-a avut în perioada sa de glorie a mai câştigat la scor la Brăila. Iar după această umilinţă HC Dunărea se află pe locul al 9-lea, la egalitate de puncte cu alte patru formaţii aflate de asemenea în coada clasamentului. Toată lumea arată cu degetul spre oficialităţile locale că nu au ajutat financiar echipa dar nimeni nu se întreabă de ce Costică Buceschi sau celelalte “vedete” mercenare care au folosit Brăila ca rampă de lansare spre alte formaţii cu bani, au avut salarii colosale, greu de onorat.

Revenind la jocul cu Râmnicu Vâlcea din etapa a 4-a a Ligii Florilor, aşa cum a fost redenumită Liga Naţională de handbal feminin, acesta a fost unul slab, handbalistele de la Brăila au ţinut pasul cu adversarele lor până în minutul 17, a fost ultima egalitate consemnată pe tabela de marcaj, 4-4. Din acel moment HC Dunărea nu a mai înscris niciun gol până la pauză, în timp ce vâlcencele au mai marcat de cinci ori şi partida era jucată. Repriza a doua nu a schimbat nimic din raportul de forţe din teren. Fără soluţii pe banca tehnică deoarece contractele stranierelor aduse în vară la Brăila nu au fost încă înregistrate la FRH, tot formaţia oaspete a fost cea care a dictat ritmul jocului. Gavrilă, Adespii, Badea şi Glibko au marcat gol după gol şi HCM-ul s-a distanţat la opt goluri în minutul 56. Nici Elena Voicu nu a putut de una singură să facă faţă iureşului formaţiei vizitatoare astfel că vâlcencele s-au impus la Brăila cu 25-16.

HC Dunărea va juca etapa următoare din campionat la HCM Roman.

Pentru HC Dunărea au marcat Cîrstea 4 goluri, Czeczi 3, Axinte 3, Gheorghe 2, Shutska2, Munteanu 1, Szucs 1, iar pentru HCM Rm. Vâlcea au înscris Gavrilă 6, Adespii 5, Badea 5,  Glibko 4, Florica 3, Vukcevic 1, Krnic 1.

Urmează partida tur cu  Byasen

Pentru HC Dunărea urmează partida tur, în deplasare, cu  Byasen Handball Elite, meci care va avea loc duminică, 15 octombrie. O partidă contând pentru turul al doilea al Cupei EHF. Returul va avea loc pe data de 22 octombrie în Sala Polivalentă din Brăila.

Cele două formaţii s-au mai întâlnit şi în sezonul precedent, HC Dunărea a câştigat la limită, 25-24, la Brăila dar a pierdut la scor, 34-23, în Norvegia.