HC Dunărea, lideră după trei etape în Liga Naţională

• brăilencele au câştigat la scor, 38-20, în deplasarea de la CSM Ploieşti • luni, de la ora 19.45, HC Dunărea joacă la Brăila cu CSM Bucureşti

După o perioadă plină incertitudini, în care ba se retrăgea, ba participa în campionat, la începutul acestei săptămâni CSM Ploieşti a anunţat că nu va evolua nici în campionatul intern şi nici în Cupa EFH. Peste noapte, conducerea clubului a revenit asupra deciziei şi a anunţat că meciul cu HC Dunărea Brăila se va disputa. Şi aşa a fost: partida s-a desfăşurat conform planificării, iar formaţia pregătită de Costică Buceschi şi Cristian Preda a obţinut o victorie categorică, la o diferenţă de 18 goluri, 38-20 - este adevărat, în faţa unei echipe alcătuite din handbaliste junioare. Meciul nu a avut istoric. Fără să forţeze HC Dunărea a condus în permanenţă pe tabela de marcaj, iar dacă după primele 30 de minute avea doar 8 goluri avans, în repriza a doua, în minutul 48, brăilencele aveau deja 17 goluri avans, 31-14. Cea mai prolifică handbalistă a echipei de la Dunăre a fost Timeea Tătar cu 7 goluri.

În partida de la Ploieşti pentru HC Dunărea au marcat Tătar 7 goluri, Tiron - 6, Perianu - 4, Tănăsie - 4, Zamfirescu - 4, Orşivschi - 3, Ciuclaru - 3, Lipară - 3, Obedeanu - 2, Preda - 2, Szucs – 1.

Luni, în etapa a 4-a a Ligii Naţionale de handbal feminin HC Dunărea va juca în Sala Polivalentă, de la ora 19.45, cu CSM Bucureşti.