HC Dunărea a câştigat Cupa Brăilei

După ce au făcut încălzirea cu o formaţie de Divizia A, CSM Unirea Slobozia, handbalistele brăilene le-au învins, vineri după-amiază, la scor, 26-19, şi pe ploieştencele care în acest campionat nu au ca obiectiv decât evitarea retrogradării. Cu 8 goluri marcate, Alina Horjea a fost din nou golgetera şi coordonatoarea de joc a echipei HC Dunărea. Conform aşteptărilor, vineri şi HCM Roman a bifat al doilea succes, astfel că lupta pentru locul întâi s-a dat sâmbătă, de la ora 12.00, între HC Dunărea şi HCM Roman. Fără portarul titular, Gabriela Dobre şi fără Adespii, dar cu Gabriela Perianu în mare vervă de gol, formaţia gazdă s-a distanţat la 5-1 în minutul 6. La capătul primului sfert de oră, HCM-ul s-a apropiat la două lungimi, însă brăilencele au apăsat pe acceleraţie şi la pauză au avut un avantaj liniştitor, 20-15.
Brăilencele au început foarte bine şi repriza secundă, astfel că în minutul 37, graţie unei prestaţii foarte bune a Gabrielei Perianu, care şi-a trecut în cont în total 12 goluri, şi Ramonei Farcău s-au distanţat la nouă goluri, 25-16 de HCM Roman.
La 31-26 pentru ele, în minutul 54, elevele profesorului Viorel Alexandru au considerat că sunt deja câştigătoarele turneului, s-au relaxat iar formaţia adversă a reuşit să puncteze de patru ori şi să spere că vor duce meciul în prelungiri. Romaşcancele nu au reuşit însă să egaleze şi HC Dunărea s-a impus la un gol, 31-30, şi a încheiat competiţia pe primul loc.
Titlul de golgeteră a turneului i-a revenit Alinei Horjea, cu 24 de reuşite, locul al doilea în acest clasament a fost ocupat tot de o jucătoare de la HC Dunărea, Ramona Farcău, cu 19 goluri, iar al treilea de Daniela Băbeanu de la HCM Roman, cu 15 goluri.