HC Dunărea 2 a câştigat cu 31-27 meciul cu Ştiinţa Bacău

• după acest succes, formaţia brăileană rămâne pe locul al treilea cu un avans de şase puncte faţă locul al patrulea, deţinut de Ştiinţa

La mijlocul acestei săptămâni, satelitul echipei HC Dunărea a jucat în Sala Polivalentă cu Ştiinţa Bacău şi, după un meci foarte bun, jucătoarele pregătite de Cristian Preda s-au impus cu 31-27 şi rămân pe locul al treilea în grupa A din Divizia A la handbal feminin. Partida din Sala Polivalentă s-a desfăşurat fără spectatori.

Prima repriză a fost echilibrată. Formaţia vizitatoare a avut mai multă consistenţă în joc şi la jumătatea primei părţi a întâlnirii conducea cu cinci goluri, 11-6. A fost momentul care le-a readus pe handbalistele brăilene cu picioarele pe pământ. HC Dunărea 2 a marcat gol după gol, iar în minutul 27 conducea cu 13-12. Scorul la pauză a fost însă egal, 14-14.

Repriza a doua a fost controlată autoritar de echipa gazdă. Echipa pregătită de Cristian Preda a condus cu 26-20 la jumătatea părţii secunde, iar trei minute mai târziu a avut un avantaj de şapte lungimi, 29-22, în faţa Ştiinţei Bacău. Pe final echipa adversă a mai redus din diferenţă, iar HC Dunărea 2 a câştigat cu 31-27.

După această victorie, HC Dunărea 2 rămâne pe locul al treilea şi are un avans de şase puncte faţă de locul al patrulea, ocupat chiar de adversara din această rundă, Ştiinţa Bacău.

Pentru HC Dunărea 2 au înscris Ştefania Epureanu 9 goluri, Andreea Sandu 6, Amalia Terciu 4, Adelina Iordache 4, Iulia Sava 3, Mirabela Coteţ 3, Ioana Conţu 1, Ştefania Gheorghe 1. La formaţia brăileană portari au fost Ana Caraman şi Alexandra Perianu, iar în teren a mai evoluat Diana Gaşpar.

Pentru Ştiinţa Bacău au marcat Ioana Manoilă 13 goluri, Iuliana Faig 5, Cristina Păduraru 4, Ramona Tala 2, Anca Grigoriu 1, Nicoleta Boriceanu 1, Crina Croitoru 1.