HC Dunărea, învinsă cu 32-27 la SCM Rm. Vâlcea

* de la echipa brăileană s-au remarcat Amanda Kurtovic și Ștefania Epureanu * evoluții bune au mai avut Terciu și Coteț

Echipa brăileană a avut din nou o evoluție slabă și a pierdut al doilea meci consecutiv din acest campionat, 32-27, pe terenul medaliatei cu bronz a ediției precedente de campionat, SCM Rm. Vâlcea. Portarii au prins o zi slabă, Tamires a fost de nerecunoscut. Titulară în acest joc, Da Silva a dezamăgit. Jocul echipei a fost unul lent în ambele faze. Au fost însă și jucătoare care și-au dorit să câștige acest meci iar la acest capitol trebuie evidențiate Ștefania Epureanu, care a marcat 3 goluri, dar a avut un aport și în faza de apărare, Terciu a înscris din nou un gol spectaculos, a jucat bine și Coteț. Cu toate că Tamires nu reușește să revină la forma care a recomandat-o să vină la Brăila, ea încă are susținerea antrenorului și este titulară, iar Nicoleta Safta, care cochetează cu lotul național al României, joacă foarte puțin.

Se pune deja un semn de întrebare. Finanțatorii le asigură handbalistelor cele mai bune condiții de pregătire, jucătoarele sunt cu banii la zi, dar în ultimele două etape HC Dunărea a suferit tot atâtea înfrângeri. Fără discuție, echipa putea mai mult. Iar în condițiile actuale, partida cu CSM Deva devine una foarte importantă pentru echipa de handbal brăileană. Iar următorul meci trebuie pregătit cu mare atenție pentru că doar victoria poate readuce speranța în sufletele iubitorilor de handbal din Brăila și din țară.

Despre meciul în sine nu se pot spune prea multe. SCM Rm. Vâlcea nu a avut emoții în a câștiga această partidă. Echipa gazdă a început partida în forță și în minutul 3, după golurile marcate de Nicolic, Florică și Glibko, conducea cu 3-0. HC Dunărea a redus din diferență în același minut prin Quintino. SCM-ul s-a distanțat la 10-4 în minutul 14, iar după primele 30 de minute conducea cu 19-12 și deja nu se mai punea problema învingătoarei.

Cu jucătoarele tinere în teren, în repriza a doua, HC Dunărea a avut momente mai bune de joc, Amanda Kurtovic și Glibko au dat recital de goluri, iar în final, echipa din Râmnicu Vâlcea s-a impus cu 32-27.

Pentru HC Dunărea au marcat Kurtovic 9 goluri, Quintino 4, Epureanu 3, Udriștoiu 2, Rodrigues 2, Da Rocha 2, Terciu 1, Araujo 1, Coteț 1, Da Silva 1, Tamires 1, iar pentru SCM Rm. Vâlcea au înscris Glibko 9 goluri, Liscevic 6, Elghaoui 5, Klicovac 3, Florica 3, Levchenko 2, Nicolic 2, Bucur 1, Gonzalez 1.