HC Dunărea, îngenuncheată de arbitri

• antrenorul Florentin Pera a primit pe nedrept cartonaşul roşu, în minutul 15, şi a fost trimis în tribună de unde a continuat să dea prin telefon indicaţii echipei • cei doi arbitri de la meciul cu CSM Bucureşti, Cristina Năstase şi Simona Stancu, fuseseră contestate înainte de partida de la Brăila, Pera cerând Comisiei de delegări din cadrul FRH să le înlocuiască, considerând că în alte două partide brăilencele au fost clar dezavantajate de acelaşi cuplu de arbitere • HC Dunărea a pierdut cu 28-17 partida cu CSM Bucureşti •Eu pun mult suflet în ceea ce fac şi nu vreau să fim călcaţi în piciore”, a explicat această ieşire Florentin Pera

Formaţia brăileană a pierdut la 11 goluri partida susţinută pe teren propriu în faţa campioanei en titre, CSM Bucureşti. Şi ţinând cont de faptul că echipa bucureşteană este o multinaţională, victoria ei poate fi considerată ca fiind una normală. Diferenţa mare de scor şi modul în care s-a conturat succesul bucureştencelor ridică însă mai multe semne de întrebare. Pentru că s-a văzut clar cum CSM-ul a primit un sprijin constant din partea celor două arbitre Cristina Năstase şi Simona Stancu. Eliminându-l de pe banca tehnică pe Florentin Pera, cele două persoane trimise să împartă dreptatea în teren, au ajutat campioana să ia o opţiune serioasă la câştigarea acestui joc. Pentru că HC Dunărea a considerat că în alte două partide a fost dezavantajată de acelaşi cuplu de arbitere, Florentin Pera a cerut Comisiei de delegări din cadrul FRH să trimită pe alcineva, însă forul de la Bucureşti nu a luat în seamă doleanţele conducerii clubului brăilean. Iar Năstase şi Stancu şi-au dat în petec încă de la jumătatea primei reprize când l-au eliminat din teren pe Florentin Pera şi au deschis calea spre victorie echipei vizitatoare.

“În toată cariera mea de antrenor am un singur cartonaş roşu, era ultimul lucru pe care mi-l doream. Eu pun mult suflet în ceea ce fac şi nu vreau să fim călcaţi în piciore. Înainte de acest joc am informat Federaţia că HC Dunărea nu este în cele mai bune relaţii cu acest cuplu de arbitre, ele ne-au mai arbitrat de două ori şi, de fiecare dată, au fost probleme. Şi s-a dovedit că am avut dreptate, pentru că la prima reacţie a mea am fost trimis în tribună, când putea să-mi dea un cartonaş galben. Îmi pare rău pentru că echipa noastră s-a luptat pentru fiecare punct în acest meci, dar când joci cu o multinaţională, în faţa unei săli arhipline, ai trac. Am trecut prin mai multe situţii grele în acest campionat, iar victoria de la Braşov demonstrează că suntem pe un drum bun. Acum trebuie să trecem peste ceea ce s-a întâmplat la acest joc şi să ne concentrăm pentru partia de la SCM Craiova”, ne-a declarat Florentin Pera.

Handbalistele echipei brăilene şi-au dorit foarte mult un rezultat bun în aceată partidă însă au evoluat cu trac, au irosit cinci aruncări de la 7 m dar şi alte ocazii clare. Dzyana Ilyna a fost cea mai bună marctoare a partidei, cu 9 goluri înscrise. Iar portarul Adriana Medvedova şi-a trecut în cont 12 parade, ea reuşind să apere şi o aruncare de la 7 m execută de Gullden.

Cum s-au derulat “ostilităţile”

Cristina Neagu a marcat primul gol al partidei, iar Puşcaşu a dus scorul la 2-0 pentru CSM Bucureşti. Shutska a redus din diferenţă dar Neagu şi Puşcaşu au pus trei goluri diferenţă între CSM Bucureşti şi echipa gazdă. Ilyna a înscris şi tot ea a avut şansa de a marca al treilea gol pentru HC Dunărea însă a ratat de la 7 m şi în loc de 4-3 s-a făcut 6-2 pentru echipa vizitatoare. Momentul psihologic al meciului s-a derulat în minutul 16, la scorul de 8-4 pentru CSM Bucureşti. În acel moment Florentin Pera a protestat în mod justificat la o decizie a celor două arbitre, însă s-a ales cu o eliminare de două minute. Surprins de această decizie nemeritată Pera a ripostat şi a primit cartonaşul roşu, fiind trimis în tribună.

Florentin Pera a încercat să ţină legătura cu echipa prin intermediul telefonului mobil. La fiecare time-out, antrenorul a vorbit direct cu o jucătoare, Alina Vătu, care a avut misiunea de a transmite mai departe indicaţiile.

Fără antrenor echipa gazdă a căutat să stea aproape de adversara sa însă la pauză CSM Bucureşti avea un avantaj de 7 goluri.

În repriza a doua formaţia vizitatoare s-a distanţat la 13 goluri, 21-8, în minutul 42, iar această diferenţă s-a mai consemnat încă de trei ori, ba mai mult, în miutul 51, CSM-ul a avut 14 lungimi avans faţă de gruparea de la Dunăre. Acţiunile Dzyanei Ilyna încheiate cu goluri precum şi “dubla” din final a Cristinei Gheorghe au făcut ca după 60 de minute, CSM-ul să se impună la 11 goluri.

Pentru HC Dunărea au marcat Dzyana Ilyna 9 goluri, Alina Vătu 2,Cristina Gheorghe 2,  Ana Maria Berescu 1, Cătălina Preda 1, Diana Munteanu 1, Iryna Shutska Burtea 1. Au mai jucat Marija Shteriova, Daniela Corban, Oana Cîrstea,  Anca Ciuclaru. Pentru CSM Bucureşti au înscris Kurtovic 6 goluri, Neagu 5, Gullden 5, Curea 3, Mehmedovici 3, Manea 2, Hagman 2, Bazaliu 1, Frafjord 1.