Handbalistele brailene sint in grafic dupa prima parte a campionatului

In partea a doua a returului HC Dunarea a avut de infruntat adversare mult mai bine cotate valoric, de aceea si rezultatele au fost altele. Brailencele au obtinut doar trei victorii si au pierdut toate meciurile sustinute in deplasare. Cea mai curioasa infringere s-a inregistrat la Galati, iar punctele pierdute in orasul vecin, precum si cel de la Timisoara ar putea afecta realizarea obiectivului propus pentru acest campionat si anume accederea intr-o cupa europeana.
Deocamdata insa ajutata si de rezultatele indirecte, formatia braileana a reusit sa incheie turul pe locul al cincilea si sa se mentina in grafic.

Evolutie sub asteptari la Buzau

La numai trei zile dupa ce a reusit sa se impuna la toate capitolele pe teren propriu in fata Tomisului si sa urce in imediata apropiere a podiumului, HC Dunarea a avut o evolutie lamentabila la Astral Posta Cilnau. Practic partida de la Buzau nu a avut istoric.
Dornica sa-si ia revansa dupa cele doua infringeri din sezonul trecut, Astralul a dominat meciul de la un capat la altul si s-a impus cu un categoric 32-24 in fata unei formatii care a facut doar figuratie.
HC Dunarea nu a reusit decit o singura perioada buna. Condusa cu
7-2, in minutul 7, formatia braileana a reusit o revenire in forta si a
egalat la 9-9. Numai ca gazdele nu au mai gresit in timp ce
brailencele au mers din gafa in gafa. Portarii Dana Goldic si
Gabriela Vasile nu au reusit sa apere decit cinci mingi pe parcursul
meciului, iar Moise si Luca au lasat impresia ca se menajeaza in fata unei echipe care de cele mai multe ori a avut interventii la limita
regulamentului.
"Postaritele" au reusit astfel sa-si ia revansa si in felul acesta sa le
readuca pe brailence cu picioarele pe pamint.

O noua portie de emotii, dar si o victorie pretioasa

In acest tur de campionat suporterii braileni au avut parte de jocuri pe muchie de cutit, cu mult suspans, insa totul este bine daca se termina cu bine.
Pe 15 octombrie handbalistele brailene au mai oferit o portie de
emotii in prima parte a intilnirii cu CSM Cetate Deva. Oaspetele au
profitat de startul ezitant al elevelor profesoarei Alexandrina Soare
si au condus ostilitatile pina in minutul 28.
Gabriela Vasile a avut insa doua interventii salutare, a parat si o aruncare de la 7 metri, iar Tomuleanu, Radovici si Moise in doua rinduri au marcat pentru gazde reusind astfel sa restabileasca egalitatea, 12-12. Din acel moment gazdele au inceput cursa contra cronometru spre cistigarea primei reprize si au reusit chiar sa-si asigure pentru prima data un avans de doua goluri la finalul primei parti a partidei.
Sustinute si de data aceasta din tribuna de o galerie numeroasa, HC Dunarea a reusit sa-si treaca in cont cel de al cincilea succes din tur, unul de moral inaintea partidei cu Rulmentul care urma sa se deruleze dupa numai patru zile la Brasov.

HC Dunarea a tinut in sah campioana en titre la Brasov

Putini poate se gindeau, vazind scorurile astronomice la care
cistigase Rulmentul in acest sezon, ca pe teren propriu formatia
brasoveana va gifii serios pentru a-si apropia victoria in partida cu
HC Dunarea. De data aceasta elevele Alexandrinei Soare au facut o frumoasa propaganda handbalului brailean, iar evolutia lor sigura in aparare, inventiva si cu putine greseli la finalizare a fost reflectata si de tabela de marcaj la finalul primei reprize. Dupa un joc la inaltimea adversarei sale brailencele erau egalele campioanelor en titre, 13-13 dupa primele 30 de minute.
HC Dunarea a evoluat la fel de dezinvolt si in partea a doua a
partidei in care a si condus la unu - doua goluri diferenta si parea ca
va produce poate surpriza turului. Soarta meciului s-a hotarit insa in ultimile 10 minute, perioada in care oaspetele au ratat un contraatac, iar formatia brasoveana a sprintat spre victorie.
"Am facut o partida foarte buna pe terenul campioanei en titre. Asa
se intimpla de obicei atunci cind pleci cu sansa a doua, joci
dezinvolt fara presiunea rezultatului si de cele mai multe ori jocul se
leaga mai bine ca in meciurile de pe teren propriu" declara la revenirea in Braila antrenoarea Alexandrina Soare.

Partida cu HC Zalau, nerecomandata cardiacilor

Asa cum era de asteptat, pe teren propriu gazdele au avut un inceput bun de meci insa dominarea lor a fost de scurta durata pentru ca trupa lui Ion Gherhard chiar daca a acuzat oboseala acumulata dupa cele doua partide disputate in cadrul cupei EHF a echilibrat jocul si a reusit sa pleace la cabine cu un avantaj minim.
Repriza a doua, ca de fapt intreaga partida, a fost una nerecomandata cardiacilor.
Simona Aldea a restabilit egalitatea la 13-13, dar din cauza ratarilor, pe undeva si a unei lipse totale de sansa, HC Dunarea nu a putut sa
gaseasca prea repede calea spre gol.
Din minutul 53 echipa braileana a inceput sa joace fara greseala si s-a detasat repede trei goluri, 23-20. HC Dunarea a mai inscris de doua ori pina la finalul meciului, oaspetele doar o singura data si s-a impus cu 25-21.
Concluzia: elevele profesoarei Alexandrina Soare nu si-au iertat nici de aceasta data suporterii, oferindu-le doza de suspans, dar si o victorie foarte pretioasa.

Infringere surprinzatoare la Galati

In etapa a 11-a la Galati, HC Dunarea ar fi trebuit sa cistige intilnirea cu Otelul si daca ar fi evoluat pe tot parcursul partidei, asa cum a facut-o in primele 20 de minute, obiectivul era usor realizabil. Numai ca in acel moment "s-a rupt filmul". Handbalistele brailene au cautat solutii complicate atunci cind trebuiau sa joace simplu si invers, alegind uneori variante care i-au uimit pe spectatorii prezenti in sala. Chiar si in superioritate numerica s-au incercat verticalizari rapide si mingea a ajuns de fiecare data la galatence.
Victoria Otelului a fost facilitata si de evolutia mediocra a portarilor braileni altadata punctele forte ale echipei.
Mai bine de jumatate din prima repriza, in teren a fost o singura
echipa, HC Dunarea, dupa care, pina la final doar Elena Moise a ramas singura jucatoare a brailencelor care intr-adevar si-a pastrat luciditatea. "Cu o floare nu se face primavara" si Otelul a reusesit sa cistige primul meci oficial disputat in compania echipei brailene.
Ultima faza a partidei de la Galati, in care HC Dunarea a avut posibilitatea de a fructifica o actiune de contraatac si implicit de a egala, dar pe care au tratat-o cu aceeasi nefireasca superficialitate ca si pe altele avute pe parcursul meciului, a trezit chiar unele suspiciuni in privinta modului in care brailencele si-au aparat sansele in acest joc.
Elena Moise a reusit un numar record de goluri, 12, fosta rapidista fiind de altfel singura jucatoare care intr-adevar si-a dorit sa cistige acest meci.

Prima victorie in fata Romanului si din nou pe locul al patrulea, apoi o infringere usturatoare la Oltchim Rm. Vilcea