Handbalistele brailene au invins la Galati si privesc acum returul cu mai multa incredere

Fiind o partida foarte importanta, intre doua echipe care vizeaza in acest campionat doar evitarea retrogradarii, meciul dintre Otelul si HC Dunarea nu putea fi unul spectaculos, ci doar foarte incrincenat, de multe ori dus chiar si dincolo de limita regulamentului, fapt ce i-a determinat pe cei doi arbitri vilceni sa ia decizii pentru mentinerea sportivitatii, astfel ca fiecare formatie a jucat cite opt minute in inferioritate numerica in prima repriza.
Cu toate ca brailencele au aplicat un sistem de aparare cu Asandei avansata pentru a anihila pe Curtean, Otelul a avut in permanenta, in prima parte a meciului, initiativa dar si avantaj pe tabela.
Galatencele au reusit sa se desprinda la 4-2 insa Tomuleanu si Patru au restabilit egalitatea, iar in minutul 10 Irina Radovici a reusit sa aduca echipa vizitatoare in avantaj. Otelul a revenit insa in joc, a dominat ultima parte a primei reprize si la pauza a plecat la cabine cu un avantaj de doua goluri.
Aceasta diferenta nu s-a datorat doar evolutiei bune a galatencelor, ea fiind facilitata de evolutia mai putin inspirata a portarilor echipei vizitatoare precum si de lipsa de concentrare a jucatoarelor aflate in faza de finalizare.

Cu o aparare foarte sigura si scheme de atac surpriza, brailencele au intors rezultatul

In repriza a doua, HC Dunarea a evoluat la fel de bine ca in partida cu Oltchim si a reusit sa intoarca rezultatul in favoarea ei.
Cu o aparare foarte sigura si cu Dana Goldic intr-o noua zi de exceptie, la doar zece minute de la reluare brailencele au restabilit egalitatea in urma golurilor marcate de Radovici si Patru, min 40: 14-14.
A urmat un moment foarte important. Brailencele au ratat atacul, iar pe contraatac, Otelul a obtinut o aruncare de la 7 metri. Numai ca experimentatul portar Dana Goldic a reusit sa apere aruncarea principalei marcatoare a gazdelor, Ana Maria Ciuban.
Dupa o noua interventie salutara a portarului brailean, Tomuleanu aduce HC Dunarea in avantaj iar Patru, Craciun si Radovici maresc diferenta la patru goluri, in minutul 54 si la cinci goluri in minutul 58.
Schemele de joc realizate in atac de brailence le-au surprins de cele mai multe ori pe gazde, iar faptul ca marea majoritate a actiunilor de atac s-au incheiat cu goluri au facut si deliciul celor peste 300 de spectatori braileni prezenti la sala "Mital".
In aceasta repriza doua jucatoare au primit cartonasul rosu, Elena Ivan de la Otelul si Ramona Ruscior de la HC Dunarea insa chiar daca a evoluat in inferioritate numerica, in ultimele doua minute, avind un avantaj substantial, HC Dunarea a fost echipa care a reusit sa-si atinga obiectivul si sa incheie turul cu un rezultat foarte bun.
"A fost un meci foarte greu si din fericire pentru noi am cistigat. Le felicit pe fete si le multumesc tuturor spectatorilor care au venit de la Braila pentru a ne incuraja. Noi pregatim intotdeauna foarte bine fiecare meci, iar eu, personal, nu-l consider pe nici unul cistigat dinainte.
Remarc toata echipa, dar in special pe jucatoarele care au facut faza defensiva. Nu trebuie omisa desigur Dana Goldic. Daca in prima repriza portarii braileni nu au avut interventii inspirate, in partea a doua Goldic a fost jucatoarea care a dat foarte multa siguranta fazei defensive si bineinteles ca atacul a facut apoi diferenta", a declarat la finalul partidei antrenoarea Alexandrina Soare.
Pentru HC Dunarea au marcat Marinela Patru 9, Irina Radovici 6, Irina Tomuleanu 4, Liliana Craciun 2, Sanda Asandei, iar pentru Otelul Ana Maria Ciuban 6, Daciana Curtean 6, Catalina Cioric 2, Mirabela Toma 2, Nicoleta Iacob, Elena Ivan si Lavinia Dobromir.
Partida a fost arbitrata de Toma Plesa si Octavian Pripas.
Returul Ligii Nationale este programat a incepe pe 4 februarie insa pe 1 februarie HC Dunarea va evolua, in deplasare, in Cupa Romaniei, una dintre posibilele sale adversare fiind CSM Baia Mare.

Incintat de evolutia jucatoarelor brailene, prefectul Nicolae Mitroi a promis ca va face lobby pentru HC Dunarea

Prezenti la acest important meci, prefectul Nicolae Mitroi si fostul senator PSD, Viorel Balcan, care a avut o contributie semnificativa la crearea acestei echipei, au avut cuvinte de lauda la adresa handbalistelor brailene si au promis ca vor sprijini in continuare HC Dunarea.
"Normal, dupa joc si scor, nu poti sa ai decit o impresie foarte buna despre HC Dunarea, o echipa care incet - incet isi cistiga foarte multi fani la Braila. Eu sper ca acest rezultat sa determine Consiliul Local Municipal sa sprijine eforturile pe care le depun aceste jucatoare si va asigur ca voi face lobby pentru singura formatie braileana prezenta pe prima scena valorica a tarii", a declarat prefectul judetului.
La rindul sau, Viorel Balcan a precizat: "Sint incintat de aceasta victorie si din acest moment cred ca am iesit din zona periculoasa. Felicit antrenoarea, echipa, conducerea si pe toti sponsorii acestei formatii. Am luat o optiune serioasa in realizarea obiectivului iar pentru campionatul urmator sper ca ne vom putea fixa un obiectiv mai ambitios".

"Dana Goldic a avut parade de exceptie in repriza a doua", remarca Teodor Ciochia

Directorul sportiv al HC Dunarea, Teodor Ciochia era si el extrem de multumit de evolutia jucatoarelor brailene, dar a considerat ca Dana Goldic a fost "pionul" principal al acestui succes: "A fost un joc de mare lupta deoarece ambele echipe aveau nevoie de puncte. Datorita mobilizarii echipei si in special a portarului Dana Goldic care a avut parade de exceptie in repriza a doua, am reusit sa intoarcem rezultatul si sa obtinem doua puncte mari. HC Dunarea este in ascensiune. Victoria de la Piatra Neamt, egalul cu Oltchim si acest frumos succes in fata Otelului ne dau sperante si pentru urmatorul meci, primul al returului, cel de pe teren propriu cu Tomis Constanta, partida ce va avea loc simbata, 4 februarie. Le multumesc spectatorilor si ii asteptam in numar cit mai mare sa sustina jocurile echipei noastre".