Gruparea din Insuratei a obtinut punctul necesar mentinerii in Liga a III-a

Dupa citeva partide nereusite, Viitorul a remizat la Callatis si si-a asigurat prezenta in cel de-al treilea esalon fotbalistic al tarii si in sezonul urmator.
Oaspetii au deschis scorul inca din minutul 4, cind Balta, bine lansat in adincime de Paraschiv, a intrat in careul gazdelor, l-a driblat pe portar si a trimis apoi mingea in poarta goala.
Pina la pauza gazdele au dominat insa, dupa primele 45 de minute, elevii lui Sandu Minciu aveau avantaj de un gol.
In repriza a doua oaspetii s-au jucat cu ocaziile, dar gazdele au fost cele care au reusit sa inscrie.
In minutul 54, Berceanu putea majora scorul la 0-2 in favoarea oaspetilor insa mingea sutata de el, din interiorul careului mare, a lovit bara portii gazdelor.
Cum ocaziile se razbuna, in minutul 70, Vasilescu a profitat de gafa lui Tanase, care in acest meci a jucat ca fundas dreapta, a patruns in careu si l-a executat pe Constandache.
Viitorul ar fi putut da lovitura de gratie cu zece minute inainte de finalul partidei, dupa o faza de contraatac, in care mingea a circulat pe traseul Bratosin, Musat, State, numai ca ultimul s-a grabit si a sutat pe linga poarta.
In urma acestei remize Viitorul Insuratei si-a realizat obiectivul propus pentru acest campionat, mentinerea in Liga a III-a.

Viitorul: Constandache - Tanase, Bogdan, Cheles, Paraschiv, Bratosin - Preda, Musat, State, Berceanu - Balta.
In repriza a doua la oaspeti au mai evoluat Vioreanu, Coman si Matei.