Gloria Buzau s-a distantat la trei puncte de Forex Brasov

Derby-ul etapei a 23-a nu a fost onorat de cele doua combatante Petrolul si Sportul Studentesc, formatii care nu cu mult timp in urma se confruntau pe prima scena a fotbalului romanesc. Miza si-a pus amprenta asupra jocului, astfel ca ocaziile de poarta au aparut abia dupa jumatatea primei reprize. "Studentii" au dat lovitura in minutul 26, cind Alin Ratiu a executat o lovitura libera, Curelea a scapat de adversarul direct, a patruns in careu si, cu toata opozitia lui Priseaca, a sutat la coltul lung deschizind scorul. Petrolistii au atacat furibund, dar pina la pauza si-au trecut in cont doar doua ratari.
Elevii lui Marin Barbu au fost tot mai insistenti in partea a doua a meciului si in minutul 74, la o greseala de marcaj a lui Irimia, Marinescu a reluat mingea, cu capul in plasa fara ca Stanca sa poata interverni.
Sansele Sportului de a juca din vara in Liga I sint compromise dupa acest joc, in timp ce ploiestenii continua sa spere, trupa lui "Magiun" avind de disputat si restanta cu FCM Cimpina.
De rezultatul de la Moreni au beneficiat contracandidatele la promovare ale celor doua combatante.
Bunica, atacantul care a trecut si pe la Dacia Unirea, dar si pe la Otopeni a marcat golul victoriei pentru gruparea din Cringul Buzaului si astfel Gloria s-a distantat la trei puncte de Forex, formatie care a remizat, 0-0 la Prefab. Modelu.
Pe locul al treilea cu un punct mai putin decit Forex se afla dupa aceasta runda CS Otopeni.

Patru formatii par deja condamnate sa retrogradeze in Liga a III-a

Daca la virful ierarhiei lupta pentru promovare continua, in subsolul clasamentului apele incep, incet, incet sa se limpezeasca, sucevenii de la Cetatea, FC Snagov, CF Braila si Chimia Brazi parind a fi condamnate la retrogradare dupa aceasta etapa, in care toate au inregistrat esecuri, mai putin sau mai mult scontate. Cetatea Suceava a pierdut la scor de forfait partida de la Galati, iar lanterna Chimia muncesc, Marian. Brazi nu a avut nici o sansa la Brasov in fata FC-ului lui Mihai Stoica.
Celelalte doua formatii au fost invinse pe propriul teren, brailenii de CS Otopeni, iar FC Snagov de FCM Cimpina.
Dintre toate doar CF Braila s-a luptat pentru punctele puse in joc si daca ar fi avut ceva sansa ar fi putut obtine cel putin un punct.
Jucatorii lui Puiu Antohi inca mai spera sa iasa din zona "nisipurilor miscatoare", iar partida de simbata, 14 aprilie, cu FC Brasov poate sa reprezinte fie un nou start, in lupta pentru mentinerea in acest esalon, sau poate parafa retrogradarea CF-ului.
In aceasta etapa, la Tulcea s-a inregistrat o remiza de salon in timp ce la Sacele, FC-ul din localitate a cistigat surprinzator, la limita in fata unei formatii, FCM Bacau, care venea dupa o serie de meciuri cistigate la scor.