Fotbal Liga a IV-a

Cel mai important meci al etapei, Avântul Cireşu - Recolta Tufeşti, s-a încheiat la egalitate, 1-1, deşi gazdele şi-au creat câte trei, patru ocazii mari de gol în fiecare repriză. Gelu Muşat a marcat din penalty şi a deschis scorul pentru Avântul Cireşu în minutul 21, însă, până la pauză, Mâţă, Cotigă şi Paraschiv şi-au trecut numele doar pe lista ratărilor. Cei trei, cărora li s-a adăugat şi S. Butiseacă, au ratat şi în partea secundă a partidei şi, cum ocaziile se răzbună, cu cinci minute înainte de finalul întâlnirii, Florin Andrieş a egalat, partida încheindu-se nedecis, 1-1.
De remiza de la Cireşu a profitat Atletic Brăila, care, în urma succesului categoric, 9-0 în disputa de la Gloria Movila Miresii, a preluat fotoliul de lideră. Pentru învingători, Viorel Ion şi Teodor Lupaşcu au realizat câte un hat trick, celelalte reuşite ale noii lidere fiind realizate de Huţu, Băndărică şi Cristea.

Tot la scor, 6-1, şi tot în deplasare, la Dunărea Tichileşti s-a impus şi Fortino Ianca, la capătul unui meci în care, pentru învingători, au înscris Postolea (min. 17, 22, 60, 70), Macarie (min. 79) şi A. Bratosin (min. 90), iar pentru gazde Stoian în prima repriză.

Singura victorie a gazdelor s-a consemnat la Vişani, acolo unde revelaţia turului, Voinţa, a trecut cu 5-4 de Dunărea Gropeni.

Alte două partide s-au încheiat la egalitate, 1-1. Victoria Cazasu a deschis scorul încă din minutul 6 prin Iconaru, însă la capătul primului sfert de oră oaspeţii au egalat prin Tutulan, care a stabilit totodată şi scorul final, în timp ce la Traian echipa vizitatoare, Sportul Chiscani, a condus cu 1-0 la pauză, însă la jumătatea părţii secunde Creangă a restabilit egalitatea, astfel că şi acest joc s-a încheiat nedecis.

Tot sâmbătă, CS Făurei s-a impus cu 2-1 la Avântul Mircea Vodă, iar duminică, în ulimul meci al etapei, Victoria Deduleşti a câştigat cu 4-2 partida de la Voinţa Găiseanca.

Lideră după runda a şasea este Atletic Brăila, cu 18 puncte, pe locul al doilea se află Avântul Cireşu, cu 16 puncte, iar pe al treilea Recolta Tufeşti, cu 14 puncte.