Formatia braileana a reusit o repriza de vis

Handbalistele brailene au incercat inca din start sa-si domine adversarele, dar cu toate eforturile lor, pina in minutul 18 jocul a fost extrem de echilibrat. Formatia din Baia Mare a condus in doua rinduri la doua goluri diferenta, 4-2 in minutul 10 si 5-3 doua minute mai tirziu, insa, dupa ce gazdele au restabilit egalitatea la 7-7, pe teren a fost o singura echipa, HC Dunarea.
Sustinuta din tribuna de un pulblic entuziast, dotat cu tot arsenalul necesar unei astfel de situatii, formatia braileana s-a aparat foarte bine, Carmen Pelin a inchis poarta, iar Craciun si Moise si-au inceput recitalul de goluri, astfel ca la pauza elevele Alexandrinei Soare aveau deja un avantaj de patru goluri.
Partea secunda a meciului a fost un galop de sanatate pentru brailence, in fata unei formatii facute grogy. In aceasta repriza pe linga Moise si Craciun, in faza de atac s-a mai remarcat si Anca Lipan, autoare a sase goluri, unul mai spectaculos decit celalalt.
In aparare brailencele nu i-au lasat spatii de manevra pivotului Vartic, au recuperat foarte multe mingi, iar pe contraatac trioul Moise - Craciun - Lipan a fost de neoprit astfel ca diferenta dintre cele doua combatante s-a majorat la 10 goluri in minutul 45, 23-13 si apoi la 15 cu cinci minute inainte de finalul partidei, 29-14 pentru HC Dunarea.
Portarul Dana Goldic a parat o aruncare de la 7 metri, dar ea a fost folosita doar in citeva momente ale partidei deoarece a acuzat o accidentare.
HC Dunarea s-a impus in final cu 31-19 scor care i-a permis sa urce pe locul al patrulea in clasament.
"In primul rind vreau sa felicit echipa pentru cum a luptat si respectat ceea ce am pregatit timp de doua zile la antrenamente si s-a vazut ca in acest meci Baia Mare nu ne-a surprins cu nimic. In repriza a doua am facut cel mai bun joc de pina acum, atit in faza de aparare, cit si in cea de atac. La inceputul meciului unele dintre handbalistele brailene au avut emotii, dar pe parcurs ele se vor acomoda si vor da randamentul pe care il asteptam. Este o victorie frumoasa, muncita, care va conta pentru moralul jucatoarelor noastre in urmatoarele partide", a declarat la conferinta de presa Alexandrina Soare.

Pentru HC Dunarea au marcat Elena Moise 11, Liliana Craciun 7, Anca Lipan 6, Irina Radovici 2, Janina Luca 2, Ramona Ruscior, Ana Horobet si Daniela Braniste, iar pentru HCM Baia Mare, Magdalena Kovacs 6, Melinda geiger 4, Alexandra Roua 3, Carmen Buceschi 2, Oana Herman 2, Anca Stoica si Camelia Balint.