Final dramatic, victorie brăileană

* Alina Czezi a marcat în ultima secundă și HC Dunărea a câștigat cu 29-28 partida cu Măgura Cisnădie * la pauză, echipa brăileană a condus cu 15-12

După victoria frumoasă din Franța, din penultima etapă a EHF European League, HC Dunărea a avut ca unic obiectiv un succes în campionat cu Măgura Cisnădie. Meciul din etapa a 10-a a Ligii Florilor a fost unul echilibrat, cu răsturnări de scor. Echipa brăileană părea scăpată în câștigătoare în minutul 44 când conducea cu 24-20, însă Măgura Cisnădie a reușit să egaleze iar finalul a fost unul nerecomandat cardiacilor. Meciul s-a încheiat însă cu happy end pentru gruparea de la Dunăre. Cu 12 secunde înainte de finalul partidei, scorul era egal, 28-28. Neven Hrupec a cerut time-out și, contrar altor situații de acest fel, jucătoarele au respectat indicațiile antrenorului. În ultima secundă, Alina Czeczi a marcat iar HC Dunărea s-a impus cu 29-28, după ce la pauză a condus cu 15-12.

Cea mai bună marcatoare a formației brăilene a fost Alina Czeczi cu 9 goluri, aceasta fiind secondată de Dmitrovic și Kanaval cu 7, respectiv 5 reușite.