FC Urleasca a pierdut 2 puncte din cauza greşelilor de arbitraj

• Victoria Traian a mimat fotbalul dar s-a ales cu 1 punct • Viitorul Ianca a realizat scorul etapei, 12-2 cu Dunărea Tichileşti • cu câte 4 reuşite fiecare, Ionuţ Matei şi Marius Coman au fost golgeterii rundei

Etapa a 14-a a Ligii a IV-a, prima din 2019, a fost una care a ridicat şi primele semne de întrebare în privinţa arbitrajelor. Mai mulţi cititori au sunat luni la redacţie pentru a-şi exprima uimirea că la o partidă în care una dintre cele două formaţii, în cazul de faţă FC Urleasca, este în luptă directă pentru calificarea la turneul play-off cu ACSC Cazasu, arbitrul de centru din meciul Victoria Traian - FC Urleasca, a fost din Cazasu. Un arbitru care, spun brăilenii, a arbitrat FC Urleasca în partida tur la Vişani, unde un jucător de la Urleasca, Adrian Spătaru, a fost faultat grosolan de un adversar, fără să se dicteze nicio sancţiune pentru fotbalistul gazdelor. După acel meci, Spătaru a avut nevoie de cinci luni ca să poată reveni pe gazon.

Însă cel mai vehement  comentariu a fost al unui arbitru, care acum este membru al altei AJF. Acesta a fost prezent în tribună, dar din motive obiective a ţinut să nu i se precizeze numele. Arbitrul spectator a analizat prestaţia centralului în două situaţii similare, argumentând că, la faza golului egalării, jucătorii echipei FC Urleasca au reclamat un fault în atac la fundaşul Georgian Pârlog, asistentul de pe acea parte a ridicat steagul şi a solicitat o convorbire cu centralul, Tudorel Pârlog, însă acesta nu a dat curs sesizării asistentului şi a validat golul. În repriza a doua, centralul Tudorel Pârlog a dictat penalty pentru FC Urleasca, dar celălalt asistent a ridicat steagul, l-a chemat pe central şi după o scurtă discuţie arbitrul de centru a revenit asupra deciziei şi a anulat lovitura de pedeapsă.

Concluzia este una singură, Comisa judeţeană de arbitri Brăila nu a luat cea mai bună decizie atunci când a ales brigada de arbitri pentru acest meci, în care FC Urleasca a fost vădit dezavantajată de arbitraj.

Partida dintre Victoria Traian şi FC Urleasca a avut o primă repriză dominată categoric de echipa manageriată de Adrian Spătaru. FC Urleasca a irosit prima mare ocazie de gol în minutul 6, prin Silviu Crăciun. Echipa din Urleasca a făcut în continuare legea în teren şi, în minutul 15, a deschis scorul prin Manuel Pârliţeanu, după o pasă ideală a lui Crăciun. Putea fi 2-0 în minutul 17, însă Tunea a reţinut mingea în doi timpi. Gigel Costache (min. 30) şi Ciocan (min. 32) au irosit alte două mari ocazii pentru FC Urleasca.

La patru minute de la reluare, Buzatu a egalat, după o fază în care oaspeţii au rclamat un fault în atac, iar aceştia au avut dreptate. Putea fi 2-1 în minutul 65 pentru Victoria Traian, când Costel Roşu a executat foarte bine o lovitură liberă, Tudor a respins mingea în faţă până la Paul Ioan care a ţintit bara. După două minute a fost rândul oaspeţilor să treacă pe lângă gol, când Silviu Crăciun a rămas singur cu Tunea, însă portarul gazdelor a avut un reflex salvator.

Victoria Traian a trecut în avantaj în minutul 76, când Costel Roşu a trimis mingea, din lovitură liberă, sub transversala porţii apărate de Tudor, min. 76: 2-1 pentru Victoria Traian, dar era un scor mincinos raportat la ceea ce s-a petrecut în teren. FC Urleasca a primit penalty dar, după ce s-a consultat cu asistentul, Tudorel Pârlog a anulat decizia.

Finalul a fost unul extrem de tensionat, nervii unora dintre jucători au cedat şi s-a lăsat cu două eliminări, Spătaru de la oaspeţi şi Buzatu de la gazde fiind trimişi la cabine.

FC Urleasca şi-a sufocat adversara în prelungirile partidei şi la ultima fază Tudor a înscris un eurogol şi meciul s-a încheiat nedecis, 2-2.

Un meci interesant a fost la Însurăţei, acolo unde la pauză echipa gazdă a condus cu 2-0, însă jocul dintre VIitorul Însurăţei şi Viitorul Şuţeşti s-a încheiat la egalitate, 2-2.

Viitorul Ianca, pentru care Matei şi Coman au înscris câte 4 goluri, a câştigat la scor, 12-2, meciul cu ultima clasată, Dunărea Tichileşti.