FC Steaua este campioana judetului Braila

Simbata, in etapa a 24-a, echipele care au evoluat pe teren propriu au cistigat pe linie.
Scorul rundei s-a inregistrat la Faurei, unde fosta divizionara C, CS Faurei s-a impus cu 8-1 in fata Tractorului Viziru. Postolea si Margarit au realizat cite un hat trick, Craciunescu o dubla pentru invingatori, iar golul de onoare al oaspetilor l-a marcat Cataros, in minutul 72.
Cu un scor neverosimil de mare, 7-2, s-a impus Victoria Cazasu in disputa cu Petrolul Braila. Grigore a deschis scorul chiar in minutul 1 al partidei, iar Manea a majorat avantajul gazdelor in minutul al treilea. Pina la finalul jocului Grigore si-a mai trecut o data numele pe lista marcatorilor si a fost urmat de Nedelcu, Munteanu, Cucu si Scripcea, iar pentru gazari au inscris Cristea si Calin.
Cu 6-1 s-a impus si Avintul Chiscani in partida de pe teren propriu cu "lanterna", Vointa Visani. Pentru invingatori au marcat V. Durbaca (min. 15, 19, 75), I. Durbaca (min. 42, 63) si Nistor (min. 47), iar pentru oaspeti Buteseaca la trei minute de la reluare.

Iliescu a adus victoria echipei Viitorul Ianca in ultimul minut de joc

FC Steaua a cistigat la scor de forfait partida cu Vointa Gaiseanca si este si matematic cistigatoarea campionatului. In formula Serbu - Popescu, Mihaila, Ion, Coman - Martinescu, Gagu, Cotiga, Buhai - Gologan, Buzea stelistii au dominat intilnirea din primul si pina in ultimul minut al meciului, iar scorul ar fi trebuit sa fie cel putin dublu daca jucatorii ajunsi la finalizare ar fi gasit solutiile ideale. Cu toate ca au dominat tactic si teritorial, gazdele au deschis scorul abia in minutul 44, prin Martinescu. Tot in prima parte a intilnirii, Alexandru Cotiga a realizat citeva incursiuni de mare efect in jumatatea adversa, insa s-a complicat de fiecare data si fie ca a sutat pe linga poarta fie ca a fost deposedat in extremis de fundasii adversi.
La reluare stelistii s-au masat cu intreg efectivul in jumatatea adversa de teren, insa la fel ca si in prima parte, golurile au venit destul de tirziu. Bine lansat de Cotiga in minutul 80, Buzea a pivotat pe flancul drept, a patruns in careu si l-a executat pe portarul din Gaiseanca. La numai sase minute, Gologan a primit o pasa la marginea careului de 16 m si a sutat fara preluare la coltul lung, stabilind astfel scorul final al partidei, 3-0.
Nistor (min. 21, 28) si Apostu (min. 56) au semnat golurile in urma carora Victoria Traian s-a impus cu 3-1 in disputa cu Avintul Ciresu, formatie care a reusit golul de onoare abia cu trei minute inainte de finalul meciului, iar Viitorul Ianca a cistigat la limita, 3-2 partida cu Victoria Dedulesti. A fost un joc dinamic si cu rasturnari de situatii. Oaspetii au deschis scorul in minutul 22 prin Soare, insa in repriza a doua Bratosin (min. 57) a restabilit egalitatea, iar Ivan (min. 73) a adus Viitorul in avantaj. Pina la finalul jocului, fiecare formatie a mai inscris cite un gol. Oaspetii au egalat prin Moldoveanu in minutul 84 insa, in chiar ultimul minut de joc Iliescu a marcat golul de trei puncte pentru Viitorul Ianca.
Cu doua etape inainte de finalul campionatului, FC Steaua are un avantaj de sapte puncte fata de urmatoarea clasata, Victoria Traian si este deja calificata la turneul de baraj pentru promovare in Liga a III-a.