FC Steaua a cistigat prima editie a cupei "Balonul de bronz" | Obiectiv Vocea Brailei Mergi la conţinutul principal

FC Steaua a cistigat prima editie a cupei "Balonul de bronz"

La prima editie a Cupei "Balonul de bronz", competitie organizata de FC Steaua Braila, in afara de echipa patronata de Huseyin Tekinalp au participat alte trei formatii cu traditie din cel de-al patrulea esalon fotbalistic al tarii, Victoria Traian, Tractorul Viziru si Victoria Cazasu.
Duminica dimineata, in urma tragerii la sorti, in primul meci s-au intilnit Tractorul Viziru si Victoria Cazasu. Formatia din Cazasu a deschis scorul in minutul 31 prin Florin Orzan, insa elevii lui Gica Bacanu au restabilit egalitatea prin S. Jeleveanu si astfel s-a ajuns la loviturile de departajare, capitol la care cistig de cauza a avut Victoria Cazasu.
In cel de-al doilea meci, FC Steaua a cistigat cu 4-0 jocul cu Victoria Traian. Lupascu a deschis scorul in minutul 8, realizare care avea sa-i aduca si premiul pentru cel mai frumos gol al competitiei, iar Cotiga (min. 32) a stabilit scorul primei reprize.
In cel de-al doilea act Valentin Gheorghe si Lupascu au mai inscris cite o data pentru stelistii pregatiti de profesorul Catalin Teodor.
Luni, dupa-amiaza finala mica, partida in care s-au intilnit invinsele din prima zi, a fost cistigata de Victoria Traian, unicul gol al intilnirii fiind marcat de Cristian Ciocan.
Finala mare, s-a ridicat la nivelul unui meci derby, desi in teren au evoluat doar doua echipe ale caror medii de virsa au fost de 16 ani.
Ionut Hutu a marcat pentru stelisti in prima repriza, Gologan si Mihaila in repriza a doua si FC Steaua a cistigat finala mare cu 3-0.
Cele doua partide din ultima zi a turneului au fost arbitrate de o brigada formata din Gheorghe Nistor - Sabin Codirla si Sorin Manea.
Competitia a fost organizata de FC Steaua Braila in colaborare cu Asociatia Judeteana de Fotbal si Comisia Judeteana de Arbitri si finantata de DSJ.

Au fost acordate 10 premii speciale

Toate formatiile care au participat la prima editie a Cupei "Balonul de bronz" au primit suplimente alimentare in fiecare zi, apa plata, iar ca premii, o medalie, o cupa, o diploma si echipament sportiv pentru 16 jucatori.
La festivitatea de premiere, oficiata de Paunita Iuga, referent in cadrul DSJ si Mihai Ianos, secretar AJF, au mai fost acordate 10 premii speciale:
- cel mai bun portar: Ionut Tunea (FC Steaua)
- cel mai tehnic jucator: Felix Marin (Tractorul Viziru)
- golgeterul turneului: Teodor Lupascu (FC Steaua)
- cel mai tinar fotbalist: Georgica Punga (Tractorul Viziru)
- cel mai bun fundas: Tudorel Antohe (Victoria Cazasu)
- cel mai bun mijlocas: Gheorghe Gagu (FC Steaua)
- jucatori de perspectiva au fost desemnati Cristian Ciocan (Victoria traian), Ionut Banciu(Victoria Cazasu) si Daniel Cazan (FC Steaua)
Jucatorii care au primit premii speciale au fost desemnati de un juriu format din instructorii echipelor participante, Gica Bacanu, Stefan Trufin si Sorin Andronache.