FC National - Steaua, scor 0-0

Echipa Steaua Bucuresti a incheiat la egalitate, scor 0-0, meciul disputat, duminica, in deplasare, in fata formatiei FC National, in etapa a XVII-a a Diviziei A.
In urma acestui rezultat, Steaua ramine fara gol marcat in Bucuresti de la revenirea lui Cosmin Olaroiu la conducerea tehnica a echipei, dupa 0-1 cu Heerenveen si 0-0 cu Betis Sevilla, in Cupa UEFA, si doua remize cu FC Arges si FC National, in Divizia A.

FC Arges - Rapid Bucuresti, scor 1-1

In minutul 13, Mariko Daouda a trimis o minge in adincime pina la Daniel Costescu, acesta l-a depasit in viteza pe capitanul rapidist Vasile Maftei, a intrat in careu si a inscris la coltul lung, pe linga portarul Danut Coman.
Rapid a restabilit egalitatea in minutul '90A2, cind Daniel Niculae a prelungit cu capul pe spate pina la Viorel Moldovan, acesta a preluat balonul la marginea careului de 16 metri, a avansat si a inscris cu un sut de la aproximativ 11 metri, in dreapta portarului Adnan Guso.

Poli Timisoara - FCM Bacau, scor 2-0

Poli Timisoara a deschis scorul in minutul 29, prin Alin Stoica, mijlocasul in virsta de 27 de ani inscriind astfel primul sau gol in Divizia A. Silviu Balace a intrat in careul bacauan prin lateral, a intors pina la Alin Stoica, acesta din urma inscriind cu un sut fara preluare, de la 15 metri lateral stinga, la coltul lung al portii aparate de Ciprian Manea.
In minutul 42, Ovidiu Petre a sutat la poarta, mingea a fost deviata pina la Gueye Mansour, care a trimis-o in bara transversala.
Avantajul gazdelor s-a marit in minutul 50, cind Alin Stoica a interceptat un balon in propria jumatate de teren, a pasat lung, in centru, pina la Mansour, iar senegalezul, dupa o cursa de 20 de metri, talonat de Daniel David, a inscris cu un sut plasat, de la marginea careului, printre picioarele lui Manea.

Sportul Studentesc - Farul Constanta, scor 3-1

Sportul a deschis scorul prin Ionut Mazilu, in minutul 23, cu un sut la vinclu, de la 13 metri, dupa o pasa primita din centru de la Marius Nae.
In minutul 68, Sportul si-a marit avantajul, prin acelasi Mazilu. Constantin Gheorghe a centrat in careu, Razvan Farmache a preluat gresit pe piept iar mingea a ajuns la Mazilu, care a inscris cu un sut la coltul lung, de la sapte metri lateral stinga.
Farul a redus din diferenta in minutul 78, cind Farmache a pasat de pe dreapta, pe jos, in careul gazdelor, iar Tibor Moldovan a impins mingea in plasa din cadere, de la coltul careului de sase metri.
Tot Ionut Mazilu a marcat pentru 3-1, in minutul 90A2, cind a reusit sa iasa dintre fundasii constanteni Farmache si Schiopu si a marcat cu un sut din interiorul careului de 16 metri, lateral stinga, la coltul scurt.

Pandurii Tirgu Jiu - Dinamo Bucuresti, scor 0-2

Dinamo a deschis scorul prin Florentin Petre, in minutul 24. Ionel Danciulescu a primit o pasa la marginea careului de 16 metri, portarul Pustinjakovici a iesit in intimpinarea sa, insa nu a reusit sa retina mingea trimisa de atacantul dinamovist spre Florentin Petre, care a inscris, de la sase metri, in poarta goala.
In minutul 87, Claudiu Niculescu a executat pe poarta o lovitura libera de la 21 de metri, pozitie centrala, balonul s-a dus in stinga lui Pustinjakovici, care nu a reusit insa sa respinga si impins-o in plasa, scorul devenind 2-0 in favoarea bucurestenilor.

Otelul Galati - Poli Iasi, scor 0-0

Otelul Galati ramine fara victorie pe teren propriu in aceasta editie de campionat.
La meciul de vineri, primul disputat pe stadionul "Otelul", dupa un an si jumatate in care s-a aflat in lucrari de modernizare, au asistat aproximativ 8.000 de spectatori, intre care circa 50 de fani veniti de la Iasi.