Etapa surprizelor de proportii

Cea mai mare surpriza a campionatului Ligii a IV-a s-a consemnat simbata trecuta la Viziru. Fosta lidera, Eldomir s-a inclinat pe teren propriu in fata penultimei clasate, Vointa Visani, formatie care pina inaintea etapei a 24-a acumulase doar 9 puncte. Toate cele cinci goluri s-au inscris insa in repriza a doua. Oaspetii au deschis scorul in minutul 56 prin Catalin Butiseaca insa dupa numai zece minute Mocanu a egalat pentru Eldomir si a relansat partida. Bucuria gazdelor a durat doar doua minute, moment al meciului in care formatia din Visani a preluat conducerea in urma unui contraatac finalizat de Naziru. Vointa Visani a dat lovitura de gratie patru minute mai tirziu prin Lupu care a finalizat o actiune rapida la care au participat ceilalti doi marcatori ai formatiei din Visani. Eldomir a dominat teritorial, dar nu a reusit decit sa reduca din diferenta in urma unui gol marcat de Zarnescu in cel de al doilea minut de prelungire al partii secunde.
Vointa Gaiseanca este cea de a doua performera a rundei, pentru ca a cistigat la Avintul Ciresu una dintre echipele valoroase ale campionatului. Gazdele au deschis scorul in minutul 15 dupa reusita lui Buteseaca insa Vointa Gaiseanca a egalat dupa numai un sfert de ora prin Vasii, pentru ca in partea a doua a meciului Ionel Bratosin sa dea lovitura decisiva si astfel oaspetii au plecat cu toate punctele de la Ciresu.
Cel mai echilibrat joc al rundei s-a derulat la Urleasca intre doua formatii vecine de clasament, FC Urleasca si CS Faurei. Echipa pregatita de Iacob Carst a condus cu 1-0 la pauza, in urma reusitei lui Calatoaie (min. 38) insa partida s-a incheiat la egalitate deoarece gazdele, dupa citeva mari ocazii ratate, au reusit sa marcheze prin Pirliteanu si sa smulga in extremis un punct.
Primele doua clasate au obtinut victorii scontate, CSO Ianca a stabilit scorul etapei, 10-1 in deplasarea de la Comagrim Dudesti, iar Victoria Traian s-a impus cu 4-1 pe terenul Victoriei Dedulesti.
Cea de a doua formatie din Ianca, Viitorul, a cistigat cu 3-1 disputa cu Victoria Cazasu, golurile invingatorilor fiind marcate de Jianu (min. 25), Moisescu (min. 82) si Stefan (min. 90).
In clasament conduce CSO Ianca 52 puncte urmata de Victoria Traian tot cu 52 de puncte, dar cu un golaveraj mai slab si Eldomir Viziru 48 puncte.

Infratirea Gemenele - Spicul Rimnicelu 3-3
Pe primul loc se afla Rompas Vadeni cu 55 de puncte urmata de FC Steaua Braila 45 puncte si Avintul Chiscani 42 puncte.

Vointa Sutesti - Tractorul Viziru 5-0
Pe podiumul seriei a doua se afla in ordine Viitorul Galbenu 48 puncte, Vointa Faurei Sat 46 puncte si AS Bordei Verde 43 puncte.

O noua etapa judeteana in Cupa Romaniei la fotbal

Astazi de la ora 18.00, cele opt echipe ramase in cursa se lupta sa acceada in semifinalele etapei judetene ale Cupei Romaniei la fotbal.
Cele mai interesante jocuri sint cele de la Cazasu si Chiscani in care, cele mai bune formatii din seria I a Campionatului judetean, FC Steaua si Avintul dau piept cu doua dintre echipele tari ale Ligii a IV-a, CF Faurei, fosta divizionara C si respectiv FC Urleasca.