Este o seara istorica si magica pentru Rapid

SV Hamburg: 12. Kirchstein - 20. Demel (32. Takahara '53), 21. Boulahrouz, 5. Van Buyten, 3. Atouba - 7.Mahdavikia, 6. Wicki, 23. Van der Vaart, 14. Jarolim - 10.Barbarez, 11. Lauth (4. Reinhardt '82). Antrenor: Thomas Doll.
Rapid: 1. D. Coman - 23. M. Constantin, 14. Perja, 6. I. Rada - 9. Badoi, 13. E. Dica (8. V. Negru '46), 25. R. Stancu, 5. I. Stancu - 21. Niculae, 29. Buga (20. Burdujan '70) - 28. N. Constantin (99. V. Moldovan '46). Antrenor: Razvan Lucescu.
Cartonase galbene: Barbarez '25, Van der Vaart '30 / Perja '37, Badoi '30, Burdujan '74, R. Stancu '90A3, D. Coman '90A6.
Meciul a fost arbitrat de o brigada din Danemarca, avindu-l la centru pe Claus Bo Larsen, ajutat de asistentii Bill Rene Hansen si Anders Norrestrand. Arbitru de rezerva a fost Emil Laursen.

Echipa Rapid Bucuresti s-a calificat in sferturile de finala ale Cupei UEFA, in ciuda infringerii, cu scorul de 3-1, suferite, miercuri, in deplasare, in fata formatiei SV Hamburg, in mansa secunda a optimilor, transmite trimisul MEDIAFAX.
Rapidistii au cistigat meciul tur, cu scorul de 2-0, si s-au calificat in faza urmatoare a competitiei datorita golului marcat in deplasare.
Miercuri, SV Hamburg a deschis scorul in minutul 24, prin Lauth. Demel a centrat de pe partea dreapta, Romeo Stancu a trimis cu capul pe spate, Danut Perja a luftat in careu, iar balonul a ajuns la Lauth, care a inscris, cu un sut la coltul lung, de la 12 metri usor lateral dreapta.
Gazdele si-au marit avantajul si au egalat scorul general al dublei manse in minutul 36, cind Barbarez, talonat de Ionut Stancu, a marcat cu un sut de la 14 metri, in dreapta lui Danut Coman.
Mugurel Buga a redus din diferenta in minutul 51. Valentin Bdoi a centrat de pe partea dreapta, Buga a reluat cu capul spre poarta, Kirchstein a respins in fata si acelasi Buga a impins balonul in plasa, de la doi metri.
In minutul 59, Van Buyten a marcat cu capul, din interiorul careului, insa golul a fost anulat, dupa ce Barbarez l-a faultat pe portarul Danut Coman.
In minutul 63, Barbarez, aflat in interiorul careului, a pasat in spate pina la Rafael Van der Vaart, care a marcat pentru 3-1, in minutul 63, cu un sut de la aproximativ 15 metri, in stinga lui Coman
La meciul disputat pe AOL Arena au asistat 37.866 de spectatori, intre care si aproximativ 200 de suporteri rapidisti. Fanii romani au ajuns la Hamburg cu aproximativ patru ore inaintea inceperii meciului, cu trei autocare.
Antrenorul Razvan Lucescu a declarat, in conferinta de presa de dupa meciul cu SV Hamburg, ca este o seara istorica si magica pentru formatia sa, care a reusit sa se califice in sferturile de finala ale Cupei UEFA, eliminind din competitie "un adversar fabulos", transmite trimisul MEDIAFAX.
"A fost un meci senzational, sintem fericiti ca am eliminat un adversar fabulos, sintem mindri ca am ajuns in sferturi, pentru ca Rapid este prima echipa romaneasca dupa 16 ani care reuseste aceasta performanta", a spus Lucescu.
Tehnicianul formatiei giulestene a declarat ca tensiunea a fost foarte mare, ultimele 20 de minute fiind "cele mai nebune" pe care le-a trait in fotbal. "Am inceput foarte bine, dar din cauza a doua greseli copilaresti, Hamburg a ajuns la egalitate cu noi. In prima jumatate a celei de-a doua reprize am controlat jocul, avind in vedere ca Hamburg era descumpanita dupa golul marcat de Buga. Apoi au urmat cele mai nebune 20 de minute pe care le-am vazut eu in fotbal. Este o seara istorica pentru Rapid, o seara magica", a spus Lucescu.
Antrenorul a precizat ca nu stie cu cine vrea sa joace in sferturile Cupei UEFA si ca nu vrea sa se gindeasca la acest lucru inca. "Deocamdata sint fericit si nu ma gindesc la asta. Sintem orgoliosi pentru ca am invins trei echipe puternice si pentru ca Germania reprezinta o forta in fotbal, dar si din punct de vedere economic", a mai spus tehnicianul rapidist.
Referitor la evolutia lui Perja, care l-a inlocuit pe capitanul Vasile Maftei, suspendat pentru acest meci, Lucescu a spus: "A facut un joc foarte bun, cu exceptia greselii de la primul gol, avind in vedere ca este primul lui meci ca titular in aceasta competitie. Dupa acea greseala, pentru mine a fost un erou. Toti fundasii nostri s-au batut pentru fiecare minge".
Intrebat daca patronul George Copos este fericit, Lucescu a raspuns: "Chiar nu ma intereseaza acum. Ar fi culmea sa nu fie. Ar trebui sa fie cel mai fericit, cel mai mindru om din Romania, cu atit mai mult ca el nu a crezut, la fel ca altii, ca Rapidul poate ajunge in sferturi".
Imediat dupa fluierul final al partidei, Razvan Lucescu a fost sunat de tatal sau, Mircea Lucescu, care l-a felicitat pentru performanta realizata.