Espanyol Barcelona s-a calificat in finala Cupei UEFA

Echipa Espanyol Barcelona s-a calificat in finala Cupei UEFA, dupa ce a invins, joi, in deplasare, cu scorul de 2-1, formatia germana Werder Bremen, din mansa secunda a semifinalelor competitiei.
In tur, Espanyol a cistigat pe teren propriu cu scorul de 3-0.
In meciul de joi, Werder Bremen a deschis scorul in minutul 4, prin Almeida, iar formatia oaspete a egalat prin Coro, in minutul 50. Espanol a stabilit scorul final, 2-1, prin golul lui Lacruz, in minutul 60.
In minutul 19, atacantul Miroslav Klose (Werder) a fost eliminat de pe teren, primind al doilea cartonas galben.
Tehnicianul echipei germane, Thomas Schaaf, a trimis in teren urmatorii jucatori: Reinke - Owomoyela (Schindler '46), Naldo, Pasanen, Schulz - Frings (Baumann '75), D. Jensen (Wome '70), Hunt, Diego - Klose, Almeida.
De cealalta parte, antrenorul formatiei spaniole, Ernesto Valverde, a folosit urmatoarea formula de joc: Iraizoz - Lacruz, Torrejon, Jarque, David Garcia - Zabaleta (Martinez '65), Ito - Coro, Luis Garcia, Riera (Rufete '71) - Tamudo (Julian '79).
Cartonase galbene: Klose '2, '19, Almeida '45a2 / Zabaleta '28, Coro '51, Luis Garcia '90a2
Cartonas rosu: Klose '19
Partida a fost condusa la centru de francezul Bertrand Layec, ajutat de asistentii Christian Thoison si Eric Dansault. Arbitru de rezerva a fost Stephane Lannoy.
Finala Cupei UEFA se va disputa pe 16 mai, la Glasgow.