Elena Ruxandra Bertea, calificată cu naţionala României în finala Tennis Europe Winter Cups by HEAD

• tenismena brăileană a avut un început de an foarte bun • în ianuarie Bertea s-a clasat pe locul al doilea, în proba de dublu, la turneul de la Paris şi apoi a devenit vicecampioană naţională la simplu, la U12 • elevă în clasa a V-a la liceul Nicolae Iorga, micuţa tenismenă se pregăteşte acum pentru marea finală din Anglia

Pentru tenismena braileană Elena Ruxandra Bertea, elevă în clasa a V-a a liceului “Nicolae Iorga”, sezonul competiţional 2018 a început cu rezultate foarte bune pe plan naţional şi internaţional.

Micuţa sportivă antrenată la clubul Fortuna Brăila de profesorul Mihai Malâia, a participat încă din primele zile ale acestui an, mai precis în perioada 1 - 7 ianuarie, la un puternic turneu internaţional la Paris, în Franţa, turneu organizat de Tenis Europe unde a reuşit să ajungă în finala la dublu alături de altă sportivă din Romania, Diana Ilie.

A urmat Campionatul Naţional U12, competiţie organizată de Federaţia Română de Tenis, care a avut loc, la Bucureşti, între 15 şi 19 ianuarie. Brăileanca a avut, de asemenea, o prestaţie foarte bună, a ajuns din nou în finala de simplu şi a devenit vicecampioană naţională, apărându-şi în acest fel rezultatul obţinut în urmă cu un an la categoria de vârstă U10. La naţionale Elena Ruxandra Bertea

a câştigat în două seturi, 6-1, 6-0, partida cu Daria Gligor din Târgu Mureş, apoi a dispus de Iris Zbranca, de la LPS Constanţa cu 6-2,6-3. Brăileanca a câştigat la pas, 6-0, 6-0, partida din turul al treilea, cu Angela Gaşpar de la CS Sport Fun Timişoara, iar în semifinale s-a impus tot în două seturi, 6-1, 6-3, în faţa Evei Ionescu de la Tenis Club Curtea de Argeş. Bertea a fost învinsă în finală de Alexia Mărginean din Alba Iulia.

În urma acestor rezultate deosebite sportiva pregătită de Mihai Mălâia a fost cooptată în echipa naţională a României care, săptămâna trecută a participat în Austria la turneul de calificare pentru marea finală Tennis Europe Winter Cups by HEAD care se va desfăşura în Anglia în perioada 9-11 februarie. La startul acestei competiţii de calificare au participat echipele naţionale din opt ţări şi anume Austria, Franţa, Slovenia, România, Republica Moldova, Italia, Croaţia şi Serbia.

România, în componenţa Alexia Iulia Mărginean, Elena Ruxandra Bertea şi Maria Theodora Stăncescu, coordonate de căpitanul nejucător Alexandru Grigore, a trecut în prima zi cu 2-1 de Slovenia, după meciuri lungi şi echilibrate.

Brăileanca a adus primul punct României, după ce a trecut, în trei seturi, 6-0, 3-6, 6-1 de slovena Tinkara Vranicar, dar egalitatea a fost restabilită după ce Mărginean a pierdut, 6-2, 5-7, 2-6, întâlnirea cu Ela Nala Milic.

Punctul victoriei echipei României a fost adus de dublul Elena Ruxandra Bertea/Alexia Iulia Mărginean, care a trecut de perechea Ela Nala Milic/Ana Tara Pracek cu 6-4, 6-4. După trei zile de confruntări, în care a învins cu 3-0 echipa Croaţiei şi apoi au câştigat şi finala susţinută în compania echipei gazdă, cea a Austriei, naţionala Romaniei s-a calasat pe locul întâi şi implicit şi-a asigurat participarea în marea finală Tennis Europe Winter Cups by HEAD care se va desfăşura luna viitoare în Anglia.