Echipele vizitatoare si-au taiat "partea leului"

Etapa a 8-a a fost una in care oaspetii au reusit sa obtina patru victorii in deplasare, trei remize si astfel numarul record de puncte al turului.
Derby-ul rundei s-a derulat la Bucuresti, intre Otopeni si FC Brasov. Dupa o prima repriza fara goluri, gazdele au deschis scorul in partea secunda, prin Claudiu Dumitrescu si pareau ca se indreapta catre un succes care sa le permita sa reduca diferenta de puncte fata de lidera. Cu cinci minute inainte de final, Viorel Gheorghe a restabilit egalitatea si astfel FC Brasov a obtinut un punct foarte important pe terenul uneia dintre contracandidatele la promovare. Obtinind doar o remiza, CS Otopeni a ramas la trei puncte in urma liderei, Forex care in aceasta runda s-a impus cu 2-0, pe teren propriu, in disputa cu FC Sacele.
Cea mai mare surpriza s-a consemnat in Regie unde Sportul Studentesc, a pierdut lamentabil in fata unei echipe de pluton, Prefab. Modelu 05. Dupa citeva ocazii ratate in prima repriza, fotbalistii bucuresteni au incasat nu mai putin de cinci goluri de la elevii lui Marian Bucurescu. Serban a realizat un hat-trick Vasiliu si Jianu fiind ceilalti marcatori ai oaspetilor care, practic s-au distrat cu studentii in partea a doua a meciului obtinind astfel o victorie care ii urca pe locul al cincilea in clasament.
Tot la capitolul surprize se poate inscrie si victoria Deltei Tulcea la Cimpina.
In doar 36 de minute tulcenii au reusit sa-si asigure un scor de forfait si apoi si-au conservat avantajul. Gazdele au cautat sa intoarca rezultatul in partea secunda, dar nu au reusit sa marcheze decit golul de onoare.
Nici FC Botosani nu a fost mai norocoasa in aceasta etapa. Condusi la pauza cu 1-0 in urma golului marcat de Bozean, elevii lui Mihai Ciobanu au inceput in forta si au restabilit egalitatea prin Matei, in minutul 61 insa galatenii au dat insa lovitura de gratie, zece minute mai tirziu, prin Bouceanu si au plecat la Galati cu toate punctele.

"La omul sarac nici boii nu trag", un proverb care s-a confirmat in partida de la Braila

Echipa mica, dar ambitioasa, Dunarea Giurgiu isi trateaza cu aceeasi seriorizitate toate adversarele si reuseste victorii categorice pe teren propriu. Chiar daca au inceput cu "viteza intii" partida cu FC Snagov, elevii fostului antrenor al Daciei Unirea, Emilian Serbanica, s-au dezlantuit in partea secunda in care au marcat de trei ori si se afla in continuare pe treapta a treia a podiumului, avind acelasi numar de puncte ca FC Brasov insa un golaveraj mai bun.
CF Braila nu a putut sa treaca de Gloria Buzau, la capatul unui meci pe care ar fi meritat sa il cistige. Brailenilor le-a fost refuzat un penalty clar si conform proverbului "la omul sarac nici boii nu trag", golul egalizator a fost marcat din ofsaid. In urma acestui rezultat CF Braila continua sa ramina pe pozitia a 15-a si sa spere ca in urmatoarele etape va reusi sa "evadeze" din zona retrogradarii.
Viitoarea adversara a brailenilor, Petrolul Ploiesti, s-a impus cu 2-1 la Brazi insa si victoria ploiestenilor s-a conturat abia in repriza a doua cind Hadnagy si Sagna au marcat pe rind intr-un interval de trei minute si astfel Petrolul a reusit sa treaca la plus 1 in clasamentul adevarului.
Dupa un start bun, in care a reusit sa surmonteze cele opt puncte de penalizare, FCM Bacau a intrat intr-un con de umbra. Ex-divizionara A nu a reusit decit o remiza alba in derby-ul Moldovei cu Cetatea Suceava si ramine in continuare in zona retrogradarii.