După un arbitraj dezastruos, Sportul a remizat, 1-1, pe teren propriu, cu Viitorul Ianca | Obiectiv Vocea Brailei Mergi la conţinutul principal

După un arbitraj dezastruos, Sportul a remizat, 1-1, pe teren propriu, cu Viitorul Ianca

• un meci în care arbitrul de centru, Bogdan Jijie, a greşit flagrant şi a dezavantajat ambele tabere • Coteţ şi Iorga de la oaspeţi au fost eliminaţi

În aprilie 2017 Sportul Chiscani a pierdut la Miercurea Ciuc cu 3-0 partida cu Csikszereda, una în care arbitrul Bogdan Jijie a decis soarta jocului. Acesta a acordat un penalty inventat, pentru ca echipa gazdă de atunci să câştige partida. La trei ani distanţă de la un meci, FRF a decis ca meciul Sportul Chiscani – Viitorul Ianca să fie arbitrat de acelaşi arbitru. De data aceasta, Jijie a dezavantajat ambele formaţii. Şi poate că nu intenţionat, probabil pentru că el nu are nicio legătură cu arbitrajul, fiind ţinut în Liga a III-a pe pile, nu pe valoare. După prestaţia sa de la Chiscani, acest arbitru de centru ar trebui suspendat cel puţin jumătate de an, dacă nu chiar exclus din lotul acestui eşalon.

Un meci fără niciun fel de probleme, în care cele două combatante au fost preocupate numai de latura sportivă şi s-au respectat reciproc, a trecut în cealaltă latură, din cauza deciziilor controversate ale centralului Bogdan Jijie. După o perioadă de un sfert de oră în care s-a menţinut echilibrul, a urmat un contraatac al Sportului iniţiat de Iordache, fundaşul dreapta al gazdelor i-a pasat lui Cristin Ciocan care a intrat în careu şi a şutat la colţul lung fără speranţe pentru Dinu. Iar din minutul 17, Sportul Chiscani coonducea cu 1-0. Zece minute mai târziu, Huţu a executat foarte bine o lovitură de colţ, dar portarul Dinu a reuşit să scoată în corner mingea care se ducea sub transversală în gol. Jijie s-a făcut de râs prima dată în minutul 28. Pentru un fault de joc la mijlocul terenului, el a scos cartonaşul roşu şi abia după ce jucătorii ambelor formaţii l-au apostrofat, a schimbat culoarea cartonaşului. După un corner executat de Sima, Huţu a şutat prea slab ca să-l învingă pe Dinu. Viitorul Ianca a avut o singură şansă de a restabili eglitatea, în cel de-al doilea minut de prelungire al primei reprize, când Dima a executat foarte bine un corner, dar şi Tunea, a avut un reflex salvatror.

La începutul reprizei secunde, Viorel Gheorghe de la gazde şi Cosmin Necoară de la oaspeţi au şutat din lovitură liberă dar niciunul nu a reuşit să cadreze mingea pe spaţiul porţii. Cu Necoară, Iorga şi Pungă, Viitorul Ianca a arătat cu totul altfel în repriza a doua şi a restabilit egalitatea în minutul 68, după ce Necoară a transformat o lovitură de la 11 metri, lovitură de pedeapsă care nu s-ar fi dictat dacă Jijie ar fi sancţionat un fault grosolan făcut anterior de Preda asupra lui Mădălin Pascu. În săritură, fundaşul central al oaspeţilor l-a lovit cu cotul în figură pe Pascu dar centralul a lăsat faza să curgă şi aşa s-a ajuns la penalty. Jijie l-a eliminat în minutul 69 pe Coteţ după ce i-a acordat gratuit al doilea galben, iar cu cinci minute înainte de finalul partidei l-a eliminat şi pe Iorga pentru proteste. Eliminare care nu s-ar fi produs dacă Jijie fluiera iniţial fault în atac. Arbitrul a lăsat faza iar Iorga a fost faultat în careu şi se putea acorda penalty. Cu toate că a evoluat în inferioritate, Viitorul Ianca a fost echipa care a dominat teritorial însă nu a mai reuşit şi golul victoriei. Sportul Chiscani ar fi putut câştiga acest joc dar la şutul lui Mădălin Pascu, Vartolomei, colegul lui din atac, a călcat pe mingea care se îndrepta spre gol.

Meciul s-a încheiat cu un rezultat de egalitate, 1-1.

“Nu comentez arbitrajul, dar parcă am revăzut meciul nostru de la Miercurea Ciuc. Sunt foarte supărat că nu am câştigat, am avut meciul în mână. Important este faptul că suntem în creştere de formă şi de omogenitate. Lipsa valorilor individuale ne dă mari bătăi de cap. În faţa porţii, deocamdată, nu avem calitate”, ne-a declarat Georgel Pascu, antrenorul Sportului Chiscani.

“Am făcut o primă repriză slabă, poate şi pentru faptul că ne-am subestimat adversarul, dar după schimbările de la pauză am controlat jocul, am pus presiune asupra careului advers dar nu am reuşit să înscriem. Jocul, pe ansamblu, a fost influenţat de acest arbitru de centru, depăşit de miza partidei. Dacă pot spune că la pauză rezultatul a fost echitabil, în repriza a doua noi am dominat jocul. Au fost două eliminări care puteau fi evitate de arbitru dacă acesta ar fi luat deciziile corecte”. Şi dacă jucam 11 la 11 câştigam acest meci, a comentat Cosmin Necoară, directorul sportiv al Viitorului Ianca.

Sportul Chiscani: Tunea – Iordache, M. Pascu, V. Baciu, Sima – Chihaia (min. 55: Dobrin, min. 81: Zăgan) – Ciocan, C. Pascu, I. Huţu – G. Ion (min. 46: Giol), V. Gheorghe (min. 74: Vartolomei).

Viitorul Ianca: Dinu – Coteţ, Preda, Stănciulescu, B. Dumitru (min. 46: Necoară) – Cristea, Irimia, Dima (min. 46: Pungă), Buzatu (min. 70: A.

Ion) - A. Radu, M. Coman (min. 46: Pungă).

• Telefon: 0239-611053, 0740-080289