Dunarea s-a revarsat peste Zalau

HC Zalau a inceput foarte bine partida de pe teren propriu cu HC Dunarea si dupa patru minute conducea cu 3 - 0. Treptat insa oaspetele si-au revenit din soc, iar atacurile elevelor lui Gherhardt nu au mai avut acelasi succes in fata zidului creat de aparatoarele brailene. Beneficiind de apetitul mare de gol al Marinelei Patru si Elenei Moise, formatia braileana a reusit sa egaleze mai intii, 7-7 in minutul 18 si apoi sa se distanteze la patru goluri diferenta. HC Dunarea a evoluat foarte bine pina la pauza si a reusit sa cistige prima repriza la un scor destul de confortabil, 14-9.
Spre marea uimire a publicului zalauan, dar si a antrenorului Gherhardt, si in repriza a doua handbalistele gazda au continuat sa faca foarte multe greseli atit in faza de aparare, cit si in cea de atac, lucru ce le-a dat posibilitatea brailencelor sa-si continuie cursa spre un nou succes.
In prima parte a reprizei a doua aproape fiecare actiune a brailencelor s-a incheiat cu gol, printre marcatoarele din aceasta parte a meciului numarindu-se si Janina Luca astfel ca in minutul 45 al meciului HC Dunarea conducea cu 26-14. Din acest moment in jocul echipei HC Zalau s-a produs un usor reviriment insa gazdele nu au avut forta necesara pentru a intoarce rezultatul meciului.
Dind dovada de mai multa concentrare in joc formatia braileana a cistigat partida la o diferenta de zece goluri si a facut astfel un pas urias spre Europa.
Dupa meci, Talida Tolnai a considerat ca gazdelor "le-a fost frica de adversare, de aceea le-a lipsit concentrarea in joc. Acest fapt nu se prea justifica dat fiind faptul ca fetele noastre joaca deja de mult timp impreuna".
La rindul sau, vicepresedintele gruparii brailene, Ionel Antihi, a considerat ca HC Dunarea a facut pasul decisiv spre un loc de cupa europeana: "Fetele au evoluat exemplar. Este o victorie extrem de importanta, datorata concentrarii si mobilizarii totale"
Pentru HC Zalau au marcat, Crap 10, Holhos 3, Coadalata 3, Berar si R. Ivan, iar pentru HC Dunarea, Moise 8, Patru 8, Luca 6, Moroianu 3, Radovici 2, Craciun.

HC Zalau are doua variante de a evita barajul

Daca HC Dunarea isi continua drumul spre Europa, aflata pe pozitia a 11-a dupa aceasta runda HC Zalau nu mai poate scapa de turneul de baraj in vederea mentinerii pe prima scena a handbalului feminin. Exista totusi sanse ca formatia lui Ioan Gherhardt sa scape de acest turneu. Prima varianta de cistig pentru HC Zalau ar fi aceea a retragerii, din cauza problemelor financiare, a echipei Astral Posta Cilnau, iar cea de a doua este aceea ca din sezonul viitor si Liga Nationala de handbal feminin sa fie formata tot din 16 echipe, ca si competitia masculina.

Campionatul se va relua peste trei saptamini

Dupa aceasta etapa, Liga Nationala va lua o pauza pina pe data de 15 aprilie, cind este programata runda a 24-a. Aceasta noua intrerupere a returului se datoreaza faptului ca incepind de miine, lotul national de senioare se va reuni la Ploiesti pentru o noua campanie de pregatire a celor doua meciuri cu Elvetia, din cadrul barajului de calificare pentru Campionatul Mondial din Franta. Pentru aceasta actiune, Gheorghe Tadici a convocat la lot si trei handbaliste de la HC Zalau, portarul Talida Tolnai si jucatoarele Daniela Crap si Raluca Ivan.