Dunărea Galaţi a câştigat cu 3-1 amicalul cu CF Brăila

Formaţia brăileană a pierdut cu 3-1 amicalul cu Dunărea Galaţi. În primul test de verificare disputat de la revenirea din cantonamentul montan elevii lui Alin Pânzaru au fost superiori la posesia mingei, şi-au creat destule ocazii de a marca, însă în acest test CF Brăila nu a avut oameni de gol. Iar accidentarea lui Câmpeanu din prima repriză a scos şi mai mult în evidenţă faptul că brăilenii nu au variante pentru linia de atac. După o acţiune a noilor veniţi Petean şi Spătaru CF Brăila a beneficiat de două cornere consecutive, rămase însă fără rezultat pe tabela de marcaj. După şase minute Dima a şutat puţin peste transversala porţii apărate de Olaru. Tot oaspeţii au trecut pe lângă gol în minutul 12, când Necoară i-a pasat în adâncime lui Neagoe, mijlocaşul a trimis o pasă filtrantă spre Dima, însă mai rapid a fost Olaru, care a prins mingea. CF Brăila a continuat să dicteze ritmul jocului, însă după o cursă pe partea dreaptă Dima a întors mingea spre Câmpeanu şi nu spre Frunză care era mult mai bine plasat şi gălăţenii au îndepărtat pericolul de la poarta lor.

Gazdele au periclitat pentru prima dată poarta brăileană în minutul 17 când, pe contraatac Gohoreanu a şutat peste transversală.
În minutul 24 CF Brăila a irosit cea mai mare şansă de a marca a primei reprize prin Dima, care după un un-doi cu Câmpeanu, a şutat de la 10 metri peste poarta adversă.
Şi cum ocaziile se răzbună în minutul 30, la un contraatac al gazdelor mingea a ajuns la Neagu, iar acesta a şutat fără preluare sub transversala porţii lui Comănescu: 1-0 pentru Dunărea.
Elevii lui Pânzaru au reluat ofensiva la poarta gălăţenilor şi cu un minut înainte de finalul primei reprize au restabilit egalitatea: Necoară a centrat pe colţul lung, Petean a recentrat în faţa porţii, iar Neagoe a marcat pentru 1-1.
După primele 45 de minute scorul a fost însă 2-1 pentru Dunărea Galaţi pentru că arbitrul de centru Ionuţ Cojocaru le-a făcut cadou gălăţenilor un penalty pe care l-a transformat Neagu.
În repriza a doua brăilenii au alergat după egalare, dar cu o linie de atac improvizată nu au reuşit să marcheze din acţiuni colective. Periculoase au fost doar şuturile de la distanţă ale lui Frunză, iar la cel din minutul 65 portarul gălăţean fiind salvat de bară. Cu toate că Pânzaru a făcut mai multe modificări, CF Brăila nu a reuşit golul egalizator. Ba, mai mult, cu trei minute înainte de finalul amicalului, Moroşanu a marcat şi Dunărea Galaţi s-a impus cu 3-1.

CF Brăila: Comănescu (min. 30: Mitrea; min. 60: Leu) - Petean, Ivan (min. 67: Colilie), Ignat (min. 46: Olenic), Necoară - Spătaru (min. 74: Stângaciu), Spiridon (min. 46: Ochia), Neagoe (min. 85: Vlad), Frunză - Câmpeanu (min. 40: Cazan), Dima (min. 56: Iordache).
Dunărea Galaţi a început meciul în formula: Olaru - Sfrijan, Panait, Şomodean, Ghiocel - Ursu, V. Ion, Asanache, Gohoreanu - Neagu, Drăgan. În repriza a doua au mai evoluat Cucu, Matei, Moroşanu, Ferariu, Forminte.