Dublă victorie pentru juniorii de la CF Brăila în etapa a 3-a

Juniorii celor două echipe de la CF Brăila le-au marcat 11 goluri adversarilor lor de la Callatis Mangalia în cele două partide disputate duminică, în etapa a 3-a a Campionatului Naţional de Fotbal.

Juniorii B, pregătiţi de profesorul Cătălin Teodor, au condus cu 2-0 la pauză, graţie reuşitelor lui Pungă (min. 1), după o acţiune personală, şi a lui Daniel Cazan, după un un-doi spectaculos cu Margel Gheorghe.

Întâlnirea a fost la discreţia brăilenilor în repriza a doua. M. Gheorghe a marcat pentru 3-0, iar următoarele trei goluri au fost înscrise, în ordine, de jucătorii de rezevă. Lipan (min. 55) a trimis mingea de la 25 m în vinclul porţii adverse, Avram (min. 65) l-a învins pe portarul echipei Callatis cu un şut la colţul lung, iar Cristian (min. 68) a trimis mingea sub transversală de la marginea careului mare.

După trei etape în această serie, sunt trei echipe cu maximum de puncte, 12, ierahia fiind stabilită de golaveraj. Pe primul loc se află Viitorul Constanţa, cu 14 goluri marcate, pe locul doi CF Brăila, cu 13 goluri înscrise, iar pe trei Farul Constanţa, cu 9 goluri.

La această categorie de vârstă, CF Brăila a început partida în următoarea alcătuire: Radu - Rosiu, Stanciu, C. Boariu, Ianculescu - Pungă, Miron, M. Gheorghe, L. Boariu - Cazan, Tănase, iar în repriza a doua au mai evoluat Lipan, Avram, Cristian şi Băutu.

La juniori A, după prima repriză, scorul era egal, 0-0, însă în partea secundă elevii lui Vasile Darie au reuşit să perforeze de cinci ori poarta echipei Callatis. Fătu a modificat pentru prima dată tabela în favoarea gazdelor, după care Băbeanu şi Techiu şi-au trecut pe rând, în cont, câte o "dublă".

CF Brăila a început partida în formula: Porumb - I. Dima, Ilie, Paraschiv, Fătu - Bogdan, Negoiţă, M. Dima - Cireaşă, Techiu, Dumitru.
În repriza a doua, la brăileni au mai intrat Vârlan, Băbeanu, Mititelu, Ţugui şi Preda.

În etapa următoare, echipele de la CF Brăila vor evolua în deplasare la Dunărea Galaţi.