Duş rece pentru Sportul Chiscani

În cel de-al doilea amical din această vară formaţia care a promovat în Liga a III-a, a fost învinsă într-un mod categoric, pe teren propriu, cu 5-1, de echipa manageriată de Bănel Nicoliţă, CS Făurei. Echipa din Liga a IV-a, într-o formulă nouă, cu jucători care au multe prezenţe în eşalonul al doilea al fotbalului românesc, precum Georgel Pungă şi Stelian Nicoliţă, coordonată de pe margine de Ionel Ivan şi Viorel Pene, a fost superioară la toate capitolele. Prima ocazie a echipei din Făurei a fost irosită în minutul 10 de Bardaş, care după ce i-a furat mingea lui Pârlog a intrat în careu, dar a amânat momentul şutului iar Smeu a avut timp să acorde, in extremis, corner. CS Făurei a controlat ostilităţile în continuare şi în minutul 28 a obţinut un penalty după ce Ghighimoc l-a faultat în suprafaţa de pedeapsă pe Stelian Nicoliţă. Tot Nicoliţă a executat lovitura de la 11 metri şi şi-a adus echipa în avantaj. Gazdele au avut o tresărire de orgoliu şi după o ratare a lui Claudiu Boariu (min. 36), puteau restabili egalitatea în minutul 38, dar în aceeaşi fază Andrei şi Claudiu Boariu au trimis, pe rând, mingea în transversala porţii apărate de Goicea. Scăpată cu faţa curată, CS Făurei a marcat de două ori, într-un interval de două minute prin Mâţă şi la pauză conducea cu 3-0.
În primul minut al reprizei a doua, după un şut al lui S. Nicoliţă, mingea a fost deviată de unul dintre apărătorii gazdelor în propria poartă, iar CS Făurei s-a distanţat la 4-0. Techiu (min. 58) a trimis mingea pe spaţiul porţii, însă Goicea a fost la post, iar zece minute mai târziu acelaşi atacant al echipei Sportul Chiscani a fost blocat în momentul şutului de Cosmin Ion. Cu trei minute înainte de finalul amicalului, Techiu a reuşit să înscrie golul de onoare al gazdelor, însă scorul final, 5-1, pentru CS Făurei, a fost stabilit de Cosmin Ion în primul minut de prelungire a reprizei a doua. Sâmbătă, Sportul Chiscani joacă un alt amical, în deplasare, la Sporting Lieşti.
"Nu am avut atitudine nici determinare în acest amical, i-am avertizat pe jucători că va fi un meci greu, nu ca acela din campionat, pentru că acum Făureiul are o cu totul altă echipă. Am testat mai mulţi juniori, iar unii dintre ei chiar mi-au plăcut, dar va mai fi nevoie de timp ca să mă hotărăsc dacă îi transferăm sau nu", a declarat instructorul Georgel Pascu.
"Noi ne-am propus să ducem Făureiul în Liga a III-a şi atunci am adus jucătorii de care avem nevoie ca să îndeplinim acest obiectiv. Echipa este schimbată din temelii şi avem nevoie de meciuri tari pentru omogenizare şi crearea relaţiilor de joc. Astăzi am văzut o creştere a nivelului de joc, însă mai avem multe de pus la punct", a declarat Bănel Nicoliţă, managerul echipei CS Făurei.

Sportul Chiscani: Ghighimoc (min. 46: Tudor) - C. Boariu (min. 78: Baciu), Smeu (min. 66: Ghelase), Pârlog, Zărnescu (min. 46: Stângaciu) - L. Boariu (min. 46: Chiriac), Costache, Bogdan, Huţu (min. 54: M. Ion) - C. Andrei, V. Durbacă (min. 85: Băbătie).
CS Făurei: Goicea (min. 75: Baltag) - Grozea (min. 72: Cloşcă), Vişan, Poteraşu (min. 80: Zaplaic), Ciurea (min. 54: Crângău)- Chirică, Mâţă, Vlad Omer (min. 66: Z. Bulancea) - Bardaş, S. Nicoliţă, Pungă (min. 78: C. Ion).

Selecţie la Sportul Chiscani

* echipa din Liga a III-a vrea să-şi completeze echipele de fotbal juniori C, D şi E

Sportul Chiscani, formaţie care în această vară a promovat în Liga a III-a, se preocupă în această perioadă de formarea celor trei echipe pe care trebuie să le înscrie în competiţii, şi anume cele pentru echipele C, D şi E, anii de naştere pentru categoriile acestea de vârstă fiind 2002 - 2003, 2004-2005 şi 2006-2007.
"În această perioadă ne-am propus să organizăm selecţii pentru formarea grupele de juniori C,D şi E. Organizăm selecţii luni, miercuri şi vineri, de la ora 9.00, pentru copiii născuţi în anii 2004-2005, iar în aceleaşi zile, de la ora 17.00, pentru cei născuţi în anii 2002-2003. Marti, joi şi duminică, de la ora 10.00, avem programate astfel de acţiuni pentru copiii născuţi în 2005-2006. Informaţii despre aceste selecţii oferim zilnic, între orele 8.00 - 11.00 şi 17.00 -19.00, la sediul clubului de la Chiscani, sau la numărul de telefon 0743/ 213.301", a declarat Georgel Pascu, preşedintele clubului Sportul Chiscani.