Doru Team a cucerit 15 medalii de aur şi 5 de argint la Cupa Born To Fight

• la competiţia de amatori de la Galaţi au participat peste 190 de sportivi • brăilenii au concurat în probele de K1 Budokai, Kick Light Budokai şi MMA Budokai • Valentin Mavrodin a debutat cu dreptul într-o gală profesionistă

În urmă cu câteva zile o delegaţie de 12 sportivi de la clubul Doru Team Brăila au obţinut rezultate foarte bune la ediţia 2019 a Cupei Born To Fight, competiţie de amatori organizată de Federaţia Română de Budokai. Brăilenii pregătiţi de Dorel Beşleagă au concurat la următoarele probe: K1 Budokai, Kick light Budokai şi MMA Budokai şi au obţinut 15 medalii de aur şi 5 medalii de argint.

La concursul din Sala Siderurgistul Galaţi la care la start s-au aliniat peste 190 de sportivi, clubul Doru Team Brăila şi-a trecut în cont următoarele rezultate: Ştefan Vrânceanu, sportiv de 12 ani, a obţinut un loc întâi şi un loc 2 la categoria de greutate minus 45 kg, la 14 ani, categoria 51 kg, Robert Anghele a câştigat o probă, iar în altele două s-a clasat al doilea. Alţi trei brăileni, Andrei Bălănică, 15 ani, la minus 60 kg, Antonio Băncuţă, 13 ani, categoria minus 60 kg şi Marco Enache, 7 ani, categoria minus 30 kg, au ieşit învingători din ring la o singură probă. Învingători într-o singură probă au mai fost declaraţi de arbitri Ovidiu Zburlea, 7 ani, categoria de greutate minus 30 kg, Gabriel Motoc, 15 ani, categoria minus 75 kg şi Paula Oprea, 7 ani, categoria minus 20 kg.

Mauricio Oprea a cucerit două medalii de aur în tot atâtea probe la categoria minus 35 kg şi tot pe primul loc s-a clasat şi Gabriela Ilie, 7 ani, categoria minus 20 kg, în proba la care a concurat.

Denis Cristian, 13 ani, categoria minus 60 kg şi Ştefănuţ Curte, 12 ani, categoria minus 50 kg şi-au trecut în cont câte o medalie de aur şi două de argint.

“A fost un concurs frumos cu multe meciuri interesante care au captivat atenţia spectatorilor. La această cupă, clubul nostru şi-a realizat obiectivele”, a fost concluzia antrenorului Dorel Beşleagă.

După competiţia amatorilor, a avut loc o gală profesionisă Born to fight tournament, la care clubul brăilean Doru Team a participat cu doi sportivi, Valentin Mavrodin şi Leonard Toader.

Debutant într-o gală profesionistă, Valentin Mavrodin, sportiv de 16 ani, a deschis competiţia cu un meci la categoria minus 55 kg, disputat în compania lui Eugen Vasile de la AS Voluntari. După un meci controlat cap coadă, brăileanul a câştigat disputa cu scorul de 3-0.

Leonard Toader, sportiv de 17 ani, care avea deja 4 meciuri la activ, s-a luptat cu înverşunare dar a fost învins, la categoria minus 77 kg de un luptător mult mai experimentat, Rotaru Lascăr, deţinător a două centuri MMA.

Meciul dintre Toader şi Rotaru a fost cel mai aşteptat şi cel mai spectaculos al galei profesioniste. Luptătorul brăilean a pierdut la decizie, dar la fel de bine putea câştiga acest meci. Experienţa şi-a spus cuvântul”, a mai spus antrenorul Dorel Beşleagă.