Derby cu “scântei” la Șuțești

• Viitorul Șuțești – Viitorul Cireșu, 1-1 • formația vizitatoare a ratat un penalty • trei jucători eliminați în prelungirile reprizei a doua • președintele echipei gazdă a primit cartonaș roșu • după etapa a 17-a, Victoria Traian a preluat șefia clasamentului Ligii a IV-a în județul Brăila

Etapa a 17-a a Ligii a IV-a a programat primul derby din acest an în acest eșalon, Viitorul Șuțești – Viitorul Cireșu. Partida s-a încheiat la egalitate, însă dacă ar fi transformat penalty-ul pe care l-a primit, formația din Cireșu ar fi câștigat partida.

Spiritele s-au încins pe final iar arbitrul de centru, Marius Marchidanu, a luat măsurile care se impuneau. Astfel, pentru injurii la adresa centralului, președintele clubului Viitorul Șuțești, Mircea Barac, a primit un cartonaș roșu. În prelungirile reprizei a doua, pentru cumul de cartonașe galbene, trei jucători au fost eliminați, Mocanu și Mihai Popa de la Cireșu, Silviu Robu de la gazde. Instructorul celor de la Șuțești, Gigel Costache, a intrat în teren pentru a se război cu cineva și probabil că va sta câteva etape în tribună.

În prima repriză s-a jucat într-un ritm alert între cele două careuri, însă fără șuturi periculoase pe spațiul porții. Gabi Matei (min. 26) a prins în doi timpi mingea șutată de Andrei Crăciun. Pungă a încercat să-l surprindă pe portarul gazdelor în minutul 44, însă Constandache a parat mingea și la pauză scorul era 0-0.

La începutul reprizei a doua, apărarea oaspeților a blocat eficient două șuturi consecutive expediate de Crăciun și Mîță. Viitorul Cireșu a fost însă echipa mai agresivă în atac șI, în minutul 53, a deschis scorul prin Alin Radu, după o pasă a lui Pungă. După zece minute, Viitorul Cireșu putea închide meciul. Pungă a fost faultat în careu de Constandache, dar Percă a șutat previzibil iar portarul gazdelor a parat mingea. Viitorul Cireșu putea să-și dubleze avantajul în minutul 84, însă Mihai Popa, din unghi, a trimis mingea puțin peste transversală.

În minutul 86, printr-un gol frumos Mîță a restabilit egalitatea.

Finalul a fost unul incendiar, nu s-a mai jucat fotbal, iar scorul a rămas 1-1.

Victoria Șuțești: Constandache – M. Vizireanu, V. Ion, Cotigă, Custură (min. 77: Dumitrana) – Chihaia (min. 66: I. Huțu) – Colniceanu (min. 72: S. Robu), Irimia, Mîță, Tiutiu – A. Crăciun.

Viitorul Cireșu: G. Matei – Spânu, Drezaliu, V. Baciu, F. Matei – Niță (min. 34: Pungă), Percă, Moldoveanu (min. 72: M. Popa), Mocanu – A. Radu, S. Nicoliță.

Victoria Traian a câștigat cu 7-1 la Sportul Chiscani șI, profitând de remiza de la Șuțești, a urcat pe primul loc. Pentru Victoria Traian au marcat Bogdan Dumitru (min. 2), Bîrlădeanu (min. 14), Mogoș (min. 26), Costel Roșu (min. 45 plus 3 – penalty), Goleanu (min. 53), I. Șerbănescu (min. 82), Ursu (min. 89). Golul echipei gazdă a fost realizat de Silviu Manole, în minutul 32.

ACS Comunal Cazasu s-a impus cu 2-1 în partida cu Daous Dava Brăila. Au marcat Piașu (min. 15), Avramescu (min. 87) respectiv B. Baciu (min. 53).

CS Făurei și Tricolorul Lanurile au câștigat cu 3-0 pentru că adversarele lor din această rundă, AFC Urleasca respectiv Voința Vișani, s-au retras din campionat.

Podiumul după etapa a 17-a arată astfel: 1. Victoria Traian 41 puncte, 2. Viitorul Cireșu 38 puncte, 3. Viitorul Șuțești 38 puncte.