De la fotbal la nuntă

• fără portarul Toader, care a avut nunta sâmbăta trecută, Voinţa Vişani a câştigat la limită, cu 2-1, la Dinamic Unirea • în repriza a doua, Bogoş a ratat un penalty pentru oaspeţi

Voinţa Vişani a câştigat cu 2-1 la Unirea însă a mers sâmbăta trecută în această deplasare fără portarul Toader care în acea zi urma să fie ginerică, dar şi fără alţi câţiva titulari. Cu toate că n-a făcut un meci prea reuşit, asta şi din cauza terenului de joc aproape impracticabil la Unirea, Voinţa Vişani şi-a creat destule ocazii de gol pe care însă jucătorii ajunşi la finalizare le-au ratat cu nonşalanţă. De altfel formaţia vizitatoare a ratat şi un penalty în repriza a doua prin Bogoş. Prima repriză s-a încheiat la egalitate, au înscris Nedelcu (min. 39) pentru gazde şi Pungă (min. 45) pentru oaspeţi. În partea a doua Nazâru a marcat pentru Voinţa Vişani, care a plecat cu toate punctele de la Unirea.

Voinţa Vişani: Perianu - E. Ion, Cojocaru, Cazacu, Bulancea - Cloşcă, Nazâru, Pîslaru, Pungă - Dobrică, Muşat (Bogoş).

Un meci echilibrat s-a derulat la Cazasu între Viitorul Şuţeşti şi Sportul Chiscani. Oaspeţii au deschis repede scorul, în minutul 5, după ce Iordache a marcat din penalty, din a doua încercare. O lovitură de pedeapsă scoasă de Marian Bolozan, unul dintre cei mai buni jucători de pe teren. Viitorul Şuţeşti a avut o bară, dar şi alte câteva ocazii mari de a înscrie prin Ciocan, dar şi Sportul Chiscani şi-a trecut în cont şapte mari ratări, campion la acest capitol fiind Sergiu Simion. Sportul Chiscani a evoluat în ultimele 20 de minute ale partidei cu un jucător mai puţin, Iordache fiind eliminat pentru cumul de cartonaşe galbene, dar s-a impus în final cu 1-0.

Sportul Chiscani: Constandache - Iordache, Ioniţă, Dobrin, Pârlog - Techiu (min. 70: Enache), Pârliţeanu, Chihaia, Sima - Bolozan (min. 60: Barbu), Simion (min. 90: Chiriac).

Voinţa Plopu a obţinut cea de a patra victorie din acest sezon, 5-2, pe teren propriu cu Pandurii Tudor Vladimirescu şi se află în clasament pe locul al 7-lea.

Pentru echipa gazdă au marcat Pantazi (min. 4), Cazacu (min. 29), Irimia (min. 49, 61), Ungureanu (min. 83) iar pentru oaspeţi au înscris Stan (min. 42), Goleanu (min. 53).

Dacia Unirea II a spart gheaţa şi a câştigat prima partidă din acest tur de campionat, 2-0, pe teren propriu, cu Dacia Berteşti, golurile formaţiei brăilene fiind marcate de Moroianu (min. 9) şi Pitică (min. 87).

Victoria Traian a umilit-o cu 7-0, în deplasare pe Viitorul Însurăţei, golurile formaţiei vizitatoare fiind înscrise de Costel Roşu (min. 15, 32), Şerbănescu (min. 18, 30, 61), Zaharia (min. 36), Moldoveanu (min. 80).

Cu o etapă înaintea terminării turului primele locuri sunt ocupate în ordine de: 1 Victoria Traian 25 puncte (golaveraj: 54-8), 2 Sportul Chiscani 25 puncte (32-3), 3 Viitorul Însurăţei 24 puncte.