Dacia Unirea a remizat, 2-2, în ultima etapă din play-off la Farul

Cu toate că a avut în teren o formulă de echipă cu mulţi jucători care de obicei au fost titulari în Liga a IV-a, Dacia Unirea a respectat tradiţia din acest campionat şi a obţinut un rezultat de egalitate în faţa unei echipe care a scos rezultate foarte bune în ultima perioadă a turneului play-off, Farul Constanţa. Brăilenii au fost conduşi cu 1-0 la pauză, după un gol marcat de Pătulea în minutul 12, însă elevii lui Alin Pânzaru au ratat marile ocazii ale primului act. Puşcaşu a irosit două situaţii clare de unu la unu cu portarul Dinu, iar Marco Enciu a trimis mingea în bară. Gicu Iordache şi-a încercat şansa cu şuturi de la distanţă însă mingea trimisă de el a trecut, de două ori, razant cu barele porţii adverse. Contrar cursului jocului, în minutul 53 Pătulea a reluat în plasa porţii lui Olaru, mingea centrată de Moldoveanu iar Farul Constanţa conducea cu 2-0. Bucuria gazdelor a durat doar 13 minute pentru că brăilenii au reuşit să reducă din diferenţă prin Enciu. Atacantul Daciei Unirea a primit mingea în careul advers, l-a driblat şi pe portarul Dinu, a marcat şi a relansat partida. După numai două minute Gicu Iordache a restabilit egalitatea, 2-2. Dacia Unirea a continuat să atace iar Mucuţă (min. 72) ar fi putut să-şi aducă echipa în avantaj însă cu un ultim efort, portarul Dinu a deviat cu vârful degetelor, în corner, mingea şutată de brăilean. Puşcaşu, Muscă şi G. Iordache au fost de asemenea foarte aproape de gol în partea secundă a meciului. Cu toate că în ultimele zece minute s-a jucat pe contre, până la finalul partidei niciuna dintre combatante nu a mai înscris iar Dacia Unirea a obţinut un punct în ultima deplasare din acest campionat.
"Eu sunt foarte mulţumit de joc, tinerii fotbalişti pe care i-am folosit au jucat cu plăcere, nu au fost timoraţi. Noi am controlat jocul, am avut o posesie bună, ne-am creat mai multe ocazii de gol, puteam chiar câştiga acest meci", a declarat Alin Pânzaru.
Cu excepţia fotbaliştilor care pot evolua şi în Liga a IV-a, ceilalţi jucători au intrat într-o vacanţă de aproape două săptămâni. "Nu ştim deocamdată când va începe campionatul următor, fiind o singură serie probabil că va demara la sfârşitul lunii iulie, aşa că în jur de 10 iunie vom începe şi noi pregătirile", a mai spus Pânzaru.

Dacia Unirea: Olaru - Niţă, Necoară, Olenic, Stănciulescu - M. Iordache (min. 57: Dima), D. Oprea, P. Ioan (min. 64: Muscă), G. Iordache - Enciu (min. 65: Mucuţă), Puşcaşu.
Antrenor: Alin Pânzaru
Farul: I. Dinu - Băjan, Ioniţă, Pătraşcu (min. 71: Ţăranu), Corcoveanu - Matei (min. 36: R. Moldoveanu), Ionescu, Milea, Neagu - S. Chiţu, Pătulea
Antrenor: Ion Barbu