Dacia Unirea, la un pas de a realiza surpriza etapei

• brăilenii au condus cu 2-0 în minutul 68, însă partida cu CS Mioveni s-a încheiat nedecis, 2-2 • Costel Roşu a ratat un penalty şi o ocazie mare la ultima fază a meciului • câţiva spectatori au strigat «Pariorilor!», «Vânzătorilor!» la finalul partidei • “Traversăm o perioadă foarte grea, cu jucători neplătiţi de 10 luni de zile, am jucat cu entuziasm, nu meritam acest tratament”, a spus cu tristeţe Alin Pânzaru

Meciul dintre Dacia Unirea şi CS Mioveni a început cu 10 minute mai târziu, deoarece jucătorii brăileni au dorit să tragă un nou semnal de alarmă la adresa autorităţilor locale care au promis în august că vor aloca bani clubului de fotbal, însă nici până acum nu au făcut acest lucru. Şi, cu toate că în primele zile ale acestei săptămâni nu s-au antrenat, fotbaliştii brăileni au făcut un meci foarte bun până în minutul 68. Dacia Unirea a condus-o cu 2-0 pe CS Mioveni dar a fost egalată în doar opt minute. În finalul partidei, oricare dintre cele două combatante putea câştiga, Dacia ar fi putut realiza surpriza rundei a 12-a dacă Roşu transforma lovitura de la 11 metri în minutul 78 dar şi Florescu a trimis mingea în transversală în minutul 80, iar oaspeţii puteau pleca cu toate punctele de la Brăila. Roşu a avut golul victoriei în picior la ultima fază dar s-a complicat şi a irosita şansa imensă avută. Şi, în loc să-i aplaude la finalul partidei, aşa cum era normal, câţiva spectatori au strigat «Pariorilor!», «Vânzătorilor!».

Imediat după terminarea meciului, Alin Pânzaru a făcut o analiză a jocului dar a vorbit şi despre micul incident, unul care, în opinia antrenorului brăilean, nu-şi avea rostul atâta timp cât fotbaliştii Daciei Unirea, unii dintre ei neremuneraţi 10 luni, au demonstrat că sunt la aceeaşi valoare cu cei ai formaţiilor care se luptă la promovare.

“Am jucat în nota noastră, cu multe momente bune, însă nu reuşim să gestionăm finalurile de partidă. Sportiv vorbind, încă nu avem omogenitatea pe care o dorim. Dar, deşi traversăm o perioadă foarte grea, cu jucători neplătiţi de 10 luni de zile, am jucat cu entuziasm, prospeţime fizică şi s-a văzut clar că golurile marcate de noi nu au fost întâmplătoare. Am avut penalty, o uriaşă ocazie pe finalul partidei dar şi ei puteau înscrie şi câştiga partida. Păcat că nu am luat 3 puncte, aveam nevoie de o victorie ca de aer ca să dăm o plamă celor care ne tot promit ajutorul dar nu o fac. Înconjuraţi de probleme, de nenorociri, nu poţi juca la nivel înalt. Am avut o cădere pe final, am făcut pasul înapoi, dar s-a văzut că am luptat pentru cele 3 puncte. Şi la final a venit cireaşa de pe tort, este dureros să vezi că 2-3 spectatori, aceeaşi care mereu sunt nemulţumiţi de ceva, strigă aiurea. Traversăm o perioadă grea, jucătorii au familii, fără bani nu sunt cu capul la fotbal, nici eu nu mai ştiu cum să-i motivez ca să joace pentru această echipă”, ne-a declarat Alin Pânzaru.

Şi o veste bună

Preşedintele Consiliului de Administraţie al Daciei Unirea a spus că se fac eforturi ca în această săptămână clubul să le plătească un salariu jucătorilor.

“În această săptămână vom va un salariu jucătorilor în dorinţa de a-i mobiliza pentru următoarele două partide, cea din campionat cu AFC Hermannstadt şi cea din Cupă cu Juventus. Aşteptăm săptămâna aceasta şi un răspuns pozitiv de la Consiliul Concurenţei şi poate se vor debloca şi banii de la Primărie”, a punctat Valentiun Avramescu.

Filmul meciului

Dacia Unirea a controlat cap coadă prima repriză şi a înscris de două ori. Brăilenii au deschis scorul încă din minutul 3 prin Cosmin Mihai şi puteau să-şi dubleze avantajul în minutul 16 dar mingea lobată de Pop peste portarul Croitoru a trecut puţin pe lângă poartă. CS Mioveni a replicat periculos abia în minutul 23, prin Florescu, acesta a şutat la colţul scurt dar Ţicrea a fost la post. Trei minute mai târziu, Covaciu a şutat de la marginea careului şi Croitoru a prins mingea în doi timpi. În minutul 38, Bucur i-a pasat lui Alexandru Pop, iar atacantul brăilenilor a dus scorul la 2-0. La ultima fază a primei reprize, Pop a irosit şansa de a înscrie al treilea gol al gazdelor.

În primul sfert de oră al părţii secunde, Dacia Unirea a irosit două mari ocazii de gol, prin Bucur (min. 50) şi Pop (min. 59). Zece minute mai târziu, după un contraatac al oaspeţilor, Rădescu a fost faultat în careu de Ţicrea, iar Ayza a transformat lovitura de la 11 metri şi a redus din diferenţă. În minutul 76, Ene a restabilit egalitatea, 2-2, însă două minute mai târziu Tirică a jucat mingea cu mâna şi arbitrul de centru a arătat punctul cu var. Croitoru a parat, însă, mingea şutată de Roşu. Tot Roşu a avut golul victorie în vârful bocancului, în mintul 93, dar a ratat, iar partida s-a încheiat la egalitate.

Dacia Unirea: Ţicrea – Niţă, Stănciulescu, Ghiocel, C. Mihai – Iosofache (min. 83: Frunză), Covaciu, Roşu, Bucur - Roşoagă (min. 69 G. Puia) A. Pop

Antrenor: Alin Pânzaru

CS Mioveni: Croitoru – Tirică, Ichim, Burnea, E. Stoica – Rădescu, Mîrzeanu, R. Lazăr (min. 16: Florescu), Andor (min. 65: Ene) - Ayza, S. Ivan (min. 46: Pirtea)

Antrenor: Gheorghe Mihali