Dacia Unirea a detronat Ceahlaul din postura de lidera

Forex a produs surpriza rundei

Etapa a patra a Diviziei B, seria I, ar fi fost prima in care gazdele s-ar fi impus pe linie daca nou promovatele Forex si Cetatea Suceava nu ar fi produs surprize.
Dupa ce a pierdut pe teren propriu si apoi cu scorul etapei, 1-5, la Braila, Forex a reusit sa recupereze punctele pierdute acasa in urma succesului de la Roman. Laminorul a deschis repede scorul, prin Cozma, dar cu trei minute inainte de finalul primei reprize Bacila a restabilit egalitatea. Repriza a doua s-a derulat dupa acelasi scenariu, romascanii au preluat conducerea in urma reusitei lui Codreanu (min. 68), iar cind mai erau doar sase minute din timpul regulamentar de joc oaspetii au obtinut un penalty si Iulian Popa a restabilit egalitatea. Ambitia brasovenilor nu s-a oprit aici, ei au tratat in continuare meciul foarte serios si in ultimul minut de joc Grama a adus Forexului cea mai pretioasa victorie din acest campionat, una care scoate echipa pregatita de Adrian Hirlab din zona retrogradarii.
Cea de-a doua surpriza a rundei este egalul realizat de Cetatea, la Precizia Sacele, un rezultat care ii urca pe moldoveni pe locul al zecelea si mentine Precizia in zona retrogradarii.

FC Brasov s-a impus dupa pauza

Celelalte partide s-au incheiat cu victorii ale gazdelor, unele categorice, la scoruri de forfait, altele la limita.
In Cring, trupa lui Viorel Ion a cistigat mult mai usor decit o arata scorul, 3-0, intilnirea cu Callatis Mangalia. Pentru gazde au marcat Mutiu, Mitrea si Otvos, dar aceeasi jucatori au mai ratat cel putin cite o ocazie in acest meci.
Cu acelasi scor s-a impus si fosta divizionara A, FC Brasov, in disputa cu Petrolul Moinesti insa victoria s-a conturat abia in a doua repriza. Hotarita sa-si vinda scump pielea, pentru a-si ajuta surata din Moldova, Ceahlaul, echipa moinesteana a reusit sa pastreze tabela intacta pina la pauza. In repriza a doua insa brasovenii au devenit ceva mai insistenti si au reusit nu numai sa deschida scorul prin Ciprian Prodan, ci sa mai inscrie inca de doua ori, prin Vasiliu.
Formatia pregatita de Gigi Multescu a urcat pe pozitia a cincea in timp ce Petrolul Moinesti a coborit de pe podium.
Acelasi rezultat s-a inregistrat si la Tirgoviste, in partida dintre FCM si Portul Constanta. Aici partida a avut un alt scenariu. Gazdele au condus cu 1-0 la pauza, in urma golului reusit de Dobre in minutul 34, acelasi jucator reusind dubla, la doua minute de la reluare, pentru ca ultima reusita a gazdelor sa apartina lui Manea, cel care a stabilit, de altfel, in minutul 80 scorul final, 3-0.

Echipa lui Mihai Ciobanu a redevenit lidera

FC Botosani si-a trecut in cont simbata cea de-a treia victorie din acest tur de campionat, una la limita, 1-0, in disputa cu Midia Navodari si a revenit pentru a doua oara in acest campionat in fotoliul de lidera.
Victoria elevilor lui Mihai Ciobanu insa s-a conturat foarte greu, abia in minutul 66, si ea a fost adusa de "arma secreta", Gherine.
Cu acelasi scor s-a incheiat si derby-ul etapei de la Braila, dintre Dacia si Ceahlaul Piatra Neamt. A fost poate cel mai frumos joc vazut de spectatorii braileni in ultima perioada, pe Municipal. Cu toate ca in acest sezon Dacia a suferit numeroase modificari in lot si in echipa de baza, Imilian Serbanica a reusit intr-un timp scurt sa alcatuiasca un unsprezece competitiv care sa obtina, atunci cind se mobilizeaza, rezultate foarte bune. Marian Covaci i-a dedicat golul acesta mamei sale, cel mai fidel sustinator al lui, si spera ca impreuna cu formatia braileana sa mai bifeze si alte rezultate notabile.
Duminica, in ultimul meci al rundei, Dunarea Galati a dispus cu 3-1 pe propriul teren de Altay Constanta. Bihombele a deschis scorul in minutul 6, iar Sotrocan a marit avantajul gazdelor dupa ce a transformat o lovitura de la 11 m la mijlocul reprizei. La pauza tabela indica 2-1 pentru galateni, deoarece oaspetii au reusit sa reduca din diferenta prin Marinescu. Dunarea s-a impus in cele din urma cu 3-1, a acumulat 5 puncte insa nu a reusit inca sa paraseasca zona minata a clasamentului.