Dacia Unirea – CSM Focșani, 0-6 | Obiectiv Vocea Brailei Mergi la conţinutul principal

Dacia Unirea – CSM Focșani, 0-6

• Vali Robu a ratat un penalty la 1-0 pentru oaspeți

Dacia Unirea a suferit o nouă înfrângere la scor, 0-6, de data aceasta pe Municipal, în disputa cu CSM Focșani, formație care în această deplasare a venit cu puțini titulari. Partida a contat pentru prima etapă a returului turneului play-out al Ligii a III-a.

Echipa vizitatoare a deschis scorul în minutul 11, prin Lorenzo Stoica. Jocul s-a echilibrat și echipa pregătită de Marian Samuilă a avut o mare șansă de a egala în minutul 34. Dacia Unirea a inițiat un contraatac rapid, mingea a ajuns la Vali Robu, care a fost faultat în suprafața de pedeapsă și a primit o lovitură de la 11 metri. Tot el a executat lovitura de pedeapsă dar a trimis mingea pe lângă bara din dreapta a portarului echipei oaspete. În fața unei echipe de nivelul junioratului, CSM Focșani a gestionat mult mai bine finalul de repriză și a mai înscris de două ori, prin Dragoș Oprea (min. 41) și Nyarko (min. 43).

CSM Focșani a marcat de trei ori și în repriza a doua, prin Oprea (min. 56), Ramon Gașpar (min. 64) și Mihai Negoiță (min. 74).

Dacia Unirea a avut o singură acțiune periculoasă, la capătul căreia Orzan a șutat de la 16 metri însă mingea a ocolit ținta.

Dacia Unirea: Moisoiu – Stepanenco, Sava, Ene (min. 46: Dragomir), Simion – Răileanu (min. 30: Boroditenco), Boroșu, V. Robu (min. 65: Cârnaru), Buhăescu (min.46: Turcu) – Ghiță (min. 65: Gorgovan), Orzan.