Dacia Unirea, învinsă cu 5-3, în deplasare, de Dinamo Bacău

• la pauză scorul a fost egal, 3-3 • echipa brăileană a pierdut doi jucători importanți, Luca și Vali Robu, ambii accidentați

Dacia Unirea a pierdut cu 5-3 meciul din deplasare, cu Dinamo Bacău. După ce că și așa suferea la nivelul lotului pe anumite posturi, formația brăileană a mai pierdut doi jucători importanți, Luca și Vali Robu, care s-au accidentat destul de grav.

Formația brăileană, condusă de pe margine de antrenorul secund, Marian Samuilă, Joao Pinto fiind deja plecat la Lisabona pentru investigații medicale, a început bine partida cu o minge trimisă de Vali Robu în transversala porții gazdelor, chiar în minutul 3.

Dinamo Bacău a deschis scorul în minutul 9, prin Padovei. Tot Padovei a mai înscris de două ori, în minutele 11 și 15, astfel că la capătul primului sfert de oră Dinamo conducea deja cu 3-0. Dacă prima jumătate a primei reprize a fost controlată de echipa gazdă, cea de a doua a aparținut formației brăilene. Vali Robu a redus din diferență în minutul 20. Dacia Unirea a continuat să atace și până la pauză a restabilit egalitatea, după golurile marcate de Mendez (min. 37) și Vali Robu (min. 45 plus 3).

Echipa brăileană putea trece în avantaj la câteva minute de la reluare, dar Robu a fost blocat în momentul șutului. Nu a fost 4-3 pentru Dacia Unirea ci pentru Dinamo Bacău, care în minutul 54 a înscris prin Pentelei. Robu a părăsit terenul de joc în minutul 73, după un contact dur cu un adversar și, după ce a primit primele îngrijiri medicale pe teren, a fost trimis la urgență.

Formația brăileană a avut două șanse de a restabili egalitatea, prin Sava și Oumar, însă cea care a înscris a fost echipa gazdă prin Padovei, la ultima fază, iar Dinamo Bacău s-a impus cu 5-3.

Dacia Unirea Brăila: Toma – Lautaro, Sava, Bădilaș, Simion – Bouroșu, Gruia (min. 82: Ene), Mendez, Oumar (min. 82: Ghiță) – Luca (min. 25: Răileanu), V. Robu (min. 73: Stepanenco).