1 Ceahlaul Piatra Neamt 15 12 2 1 40-11 38
2 Forex Brasov 15 8 4 3 25-18 28
3 FC Brasov 15 7 5 3 23-9 25
4 Dacia Unirea Braila 15 6 6 3 18-11 24

Doua remize consecutive si o infringere la Sacele au coborit Dacia pe locul al optulea

Partida din etapa a noua dintre Gloria si Dacia Unirea, desfasurata in Cring, a semanat foarte mult ca scenariu cu cea derulata in turul sezonului anterior. Meciul a avut si de data aceasta o singura solista, formatia gazda, care a atacat continuu, dar majoritatea actiunilor ei au fost oprite in marginea careului, astfel ca buzoienii nu au reusit sa marcheze. Egalitatea consemnata la pauza s-a datorat in mare masura si evolutiei superbe a portarului brailean, Olteanu, care in penultimul minut a avut o interventie excelenta, reusind sa scoata de sub transversala mingea sutata de catre Doicaru.
Nici in repriza a doua formatia braileana nu a contat in atac insa printr-o supraaglomerare a zonei din fata propriului careu si cu un Olteanu in zi de gratie, a reusit sa obtina un punct pretios si o semirevansa dupa eliminarea din Cupa Romaniei.
Dupa remiza din Cring, Dacia a revenit pe stadionul Municipal si a primit in etapa a zecea vizita ex-divizionarei A, FC Brasov. Brailenii au dominat prima parte a partidei, oaspetii repriza a doua, dar atacantii ambelor tabere s-au intrecut in ratari. Covaci si Dragulin au irosit cele mai mari ocazii ale primei reprize insa in partea secunda a meciului nici una dintre cele doua combatante nu a riscat, principala lor preocupare fiind inchiderea tuturor culoarelor spre propria poarta.
Pintea si Isaila au ratat pe rind pentru brasoveni, Gorga, dupa o pasa ideala primita de la Ghioca, pentru Dacia, astfel ca meciul s-a incheiat cu un rezultat echitabil, 0-0, insa nu s-a ridicat la nivelul unui derby, asa cum o cereau uzantele, tinind cont de pozitiile pe care cele doua combatante le detineau inaintea intilnirii directe.
Acest semiesec a facut ca formatia braileana sa coboare pe locul al saselea in clasament si sa ajunga la -1 la adevar.
Perioada de regres a continuat si in runda a 11-a, cu un esec la o formatie pe care gruparea de la Dunare o invinsese in ultimele patru partide directe, Precizia Sacele.
Dacia a dominat prima jumatate a meciului de la Sacele, dar a ratat exasperant de mult, gazdele au crezut in sansa lor, au marcat in minutul 57, prin juniorul Terciu, astfel ca partida s-a incheiat cu victoria la limita a Preciziei.
Dupa meci, la conferinta de presa, antrenorul Imilian Serbanica a anuntat ca va parasi formatia braileana: "Daca pina acum am tot sperat intr-un reviriment, acum sint hotarit sa parasesc echipa. De patru etape Dacia nu joaca nimic, iar rezultatele au fost in concordanta cu evolutia echipei si probabil ca este nevoie de o schimbare. Poate echipei i-ar trebui un soc, pozitiv, asa ca am decis sa plec eu".

Victoria din partida cu FC Botosani a marcat iesirea din criza

Dupa o analiza la rece a situatiei, antrenorul principal al Daciei a renuntat la ideea plecarii si a cautat sa-si motiveze cit mai bine elevii
pentru partida cu FC Botosani, una foarte importanta in perspectiva configuratiei clasamentului general la finalul turului, victoria fiind unica varianta a fotbalistilor braileni pentru a evita o alunecare periculoasa sub locul al optulea, pozitie pe care o detineau in acel moment.
Printr-un angajament total, ambele formatii au facut o frumoasa propaganda sportului rege, iar spectacolul a fost rasplatit cu aplauze de suporterii de pe stadionul Municipal.
In prima repriza gazdele au ratat prin Ungureanu de doua ori si Laurentiu Ivan, dar si Colban a avut golul in virful bocancului pentru FC Botosani, numai ca mingea sutata de el l-a depasit pe Olteanu, dar a lovit bara.
La zece minute de la reluare, Ungureanu si-a rascumparat greselile din prima repriza marcind un gol de trei puncte. In superioritate numerica, dupa eliminarea lui Colban, Dacia a ratat prin Ungureanu si Ghioca alte doua posibilitati de majorarea scorului.
Dacia a obtinut in final o victorie meritata, rezultat al angajamentului tuturor jucatorilor si a urcat trei locuri in clasament, fiind in acel moment pe pozitia a cincea.
"Eu cred ca de data aceasta echipa s-a exprimat mult mai bine. Dupa patru etape am reusit in sfirsit sa trecem de pragul unei perioade mai putin faste in evolutia echipei noastre. Echipa este in crestere de forma ceea ce ma determina sa cred ca va face totul ca in urmatoarele doua deplasari consecutive sa obtinem patru puncte", declara la finalul meciului Imilian Serbanica.

Echipa a facut ca previziunile antrenorului sa se adevereasca

Rivalitatea sportiva care exista intre cele doua grupari, dar mai
ales faptul ca nici Dunarea, nici Dacia nu erau ferite de emotii au facut ca nici una dintre echipe sa nu riste, ci sa joace prudent, astfel ca ocaziile de poarta au fost destul de rare in prima repriza a meciului de la Galati din etapa a 13-a.
Cu toate ca galatenii au dominat teritorial prin actiuni purtate de Bozga, Munteanu sau Claudiu Stan cei care au deschis scorul au fost oaspetii, prin Giani Gorga, care a sutat plasat de la marginea careului mare si l-a invins pe Mirica.
Dupa numai doua minute insa, la o gafa a lui Olteanu, care a iesit
inoportun din poarta, gazdele au restabilit egalitatea prin Dragan,
de care de altfel mingea s-a lovit intimplator dupa o centrare a lui Cl.
Stan, min. 42: 1-1. Cu toate ca nu prea a contat in atac in aceasta parte a meciului, formatia braileana ar fi putut da lovitura de gratie in primul minut al prelungirilor daca portarul Mirica nu s-ar fi remarcat la mingea sutata foarte puternic de Ciocea.
Remiza de la Galati a insemnat pentru Dacia primul pas in realizarea obiectivului propus pentru ultimele runde ale turului.
In penultima etapa, pe un teren aproape impracticabil din cauza ploii si zapezii care au cazut inainte si in timpul partidei, Dacia a obtinut prima victorie in deplasare. Avind si sansa de partea lor, deoarece fundasul central al gazdelor, Ciolca, a reluat imparabil in propria poarta si a stabilit practic soarta partidei brailenii si-au luat revansa in fata FCM-ului din Tirgoviste pentru infringerea usturatoare din sezonul trecut.
Brailenii si-au indeplinit astfel obiectivul propus pentru cele doua deplasari consecutive, un egal si o victorie, si si-au consolidat locul al cincilea in clasament.
Giani Gorga din penalty si Ungureanu dupa o actiune personala
initiata de la mijocul terenului au semnat golurile prin care Dacia s-a impus in ultima etapa a turului, pe teren propriu in fata Laminorului Roman. In urma acestei victorii Dacia Unirea a urcat pe locul al patrulea in clasament, pozitie de pe care la reluarea campionatului va cauta sa si-o imbunatateasca.