Cuza Sport învinsă cu 73-67 de BC Municipal Olimpic Baia Mare

Conducerea clubului Cuza Sport nu a reuşit să rezolve toate problemele legate de omologarea Sălii Polivalente pentru meciurile oficiale de baschet, aşa că şi partida cu BC Municipal Olimpic Baia Mare, din turul turneului semifinal al Ligii I, s-a disputat tot la Galaţi. Dacă jocul ar fi avut loc la Brăila, având sprijinul publicului, elevii lui Mircea Totolici ar fi câştigat acest joc, aşa la Galaţi ambele formaţii au evoluat în condiţii de deplasare. Cu toate că au fost conduşi de mai multe ori, brăilenii au reuşit să câştige primul sfert cu 21-19, graţie unui coş de trei puncte înscris de Florin Ilicov. Sfertul al doilea a aparţinut băimărenilor, aceştia s-au impus cu 17-12, astfel că la pauza mare BC Municipal Olimpic Baia Mare avea un avantaj de trei puncte, 36-33. Lipsa de experienţă a elevilor lui Mircea Totolici şi-a spus cuvântul şi în partea a doua a partidei. Brăilenii au reuşit să conducă cu 47-46 şi 51-48 în sfertul al treilea, însă şi acest act al meciului a fost câştigat tot de băimăreni, cu 19-18, iar la general formaţia vizitatoare avea patru puncte avans, 55-51. Ultimul sfert al partidei a fost câştigat tot de BC Municipal Olimpic Baia Mare, cu 18-16, astfel că formaţia brăileană a suferit al doilea eşec consecutiv. În următoarea etapă, programată pe 13 martie, Cuza Sport va juca în deplasare la CSU Ştiinţa Bucureşti, un meci în care gruparea sportivă brăileană porneşte cu prima şansă la victorie. Cuza Sport mai are de disputat un meci pe teren propriu cu Poli Iaşi, partidă reprogramată pentru 27 martie.

Pentru Cuza Sport au marcat Lungu 14 puncte, Similache 14, Golat 12, Tăbăcaru 9, Bordei 6, Sandu 4, Ţelinoiu 3, Ilicov 3, Voiculeţ 2.